Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can Aksın: Her parti "Kazanacağız" diyor

Giriş Tarihi: 24.3.2014
At yarışlarında bir söz vardır, "Atlar son düzlüğe girdiler" diye. Son düzlük 400 metre midir, 500 metre midir, tam olarak bilemiyorum ama bu düzlükten sonra finiş çizgisi gelir ve yarışı kazanan at belli olur. Yerel seçimler için de "Son düzlüğe girildi" diyebiliriz. Partiler artık son kozlarını oynuyorlar. Neler yapacaklarını, nasıl yapacaklarını anlatıyorlar. Bu arada Ayvalık ile ilgili internet sayfalarında da karşılıklı atışmalar devam ediyor. Her parti kendisini daha güçlü görüyor ya da göstermek istiyor.

ALANI DOLDURDU
Önceki hafta CHP adayı Rahmi Gencer'i desteklemek için, Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey ve Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın, Ayvalık'ta "gövde gösterisi" yapmışlardı. Bu gösteriden sonra bazı CHP'liler, "Bir de Muharrem İnce gelirse CHP'yi kimse tutamaz" diyorlardı. Muharrem İnce geldi. Onunla birlikte CHP'lilerin de keyfi yerine geldi. Muharrem İnce için yapılan anonslarla Cumhuriyet Meydanı tamamen dolduruldu.

DSPLİLER DAHA İDDİALI

CHP oldukça memnun gözükürken, DSP'liler çok daha iddialı. Yaptıkları etkili açılışlarla ve çok çalışmalarıyla Ayvalık'ta yeni bir hava estiren DSP'liler, "Bizim şu anki rakibimiz MHP, CHP ortada yok" diyor. CHP'nin yarıştan düştüğünü iddia eden DSP'liler, "Halk yüreğini alıp gelecek oyunu DSP'ye verip Mesut olacak" iddiasında. Balıkesir Büyükşehir olduğundan Ayvalık belediye seçimlerinde köyler de oy kullanacaklar. Bütün partiler, köylere de seçim büroları açarak oy peşinde koşuyor. AK Parti köylerden çok umutlu. MHP'lileri bu seçimde heyecanlandıran durum, 2009 yerel seçimlerinde DP'den aday olan Ahmet Tüfekçi'nin bu kez MHP'yi yani Mehmet Sıray'ı destekliyor olması. Oysa, artık Balıkesir büyükşehir olduğundan, bu kez köy seçmenleri ve Küçükköy, Altınova seçmenleri de Ayvalık Belediyesi için oy kullanacaklar. Yaklaşık 51 bin seçmenin bulunduğu Ayvalık'ta seçimler bu yüzden hiç de kolay değil.

2011GENEL SEÇİMİNDE DURUM

Bu seçimde iddialı partilerden biri de DSP oldu. Küçükköy'de oldukça başarılı çalışmaları olan Mesut Ergin'i aday gösteren DSP seçimleri almak için çok bastırıyor. Oldukça iddialı bir broşür dağıtan ve "Daima Millet, Daima Hizmet" sloganını kullanan AK Partili Hakan Kayaalp de "iktidarın nimetlerinden Ayvalık'ı nasiplendireceklerini" söylüyor. Sessiz ve derinden gidiyor. Bir zamanlar "CHP'nin kalesi" olan Ayvalık genelinde AK Parti oylarının ağırlıklı olarak köylerden geldiği görülüyor. 2011 seçimlerinde, Akçapınar, Çamoba, Hacıveliler, Karaayıt, Odaburnu ve Yeniköy'de AK Parti kazanmış. Merkezde, Yenimahalle'de de birinci olan AK Parti, Hamdibey mahallesinde CHP'yi zorlamış. Altınova ve Küçükköy beldelerindeki sıralamalarda da CHP birinci olmuş, AK Parti de, MHP'nin önünde 2. olmuştu. Bakalım bu seçimlerde oylar nasıl dağılacak? Bekleyip göreceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can Aksın: Her parti "Kazanacağız" diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN