İşte Savaş'ın Aydın'ı

AK Parti Aydın Büyükşehir Başkan adayı Mustafa Savaş, turizmden lojistiğe, tarımdan vatandaşın cebine dokunanlara kadar projelerini Egeli Sabah'a anlattı

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Günlük hayatında ne kadar alçak gönüllü birisiyse, iş hayatında da bir o kadar iddialı ve kendine güvenen bir kişiliği var. Açıkladığı projelerle bir anda seçmende büyük bir heyecan yarattı. Kimileri bu projeleri sadece birer seçim vaadi olarak ifade etti ve yapamaz dedi, kimileri de 'Bu projeleri açıklayan Mustafa Savaş ise, kesinlikle hayata geçer' diye düşündü. AK Parti Aydın Büyükşehir adayı Mustafa Savaş, projelerini Egeli Sabah'a açıkladı.

* 65 bin kişilik istihdam vaadiyle geldiniz. Rakam uçuk değil mi?
Değil. Biz aslında bu rakamı indirerek açıkladık. Biz Aydın'ın geleceğine farklı bir projeksiyondan bakıyoruz. Tarım bakımından ülkenin en verimli bölgesiyiz. İncir, zeytin, kestane üretiminde dünya birincisiyiz. Kuşadası, Didim gibi çok önemli ama kullanılamayan değerlerimiz var. Jeotermal da ayrı bir zenginliğimiz. Sahip olduğumuz değeri çok iyi biliyoruz. "Bu topraklar Avrupalı'da olsa gör bak nasıl işlenirdi" diyen insanlarımız var. Biz bu toprakları Avrupalıyı da kıskandıracak şekilde insanımızla el ele vererek işleyeceğiz. Bundan dolayı 65 bin rakamını az bile söyledik.

* Aydın'ın en büyük sorunu nedir?
İlin küçük düşünmeye mahkum edilmesidir. Bu yerel yöneticilerin sahip olduğu vizyonla alakalı bir sorun. Bu sıkıntıyı aşabilirseniz, hemşerilerin ufkunu açabilirseniz diğer sorunlar illaki çözülür. Buna bağlı olarak beliren en büyük sorun işsizlik ve altyapı sorunudur. İlin kendi dinamiklerini kullanamama sorunudur. Biz bunları aşacağız.

* "Su faturasında senelik 300 lira tasarrufla geliyoruz" diye çıkışınız oldu. Bu seçmende nasıl bir etki yarattı?
Bütçe yönetimi bizim işimiz dedik. Bunu da ne denli bilerek söylediğimizi koltuğa oturduğumuz zaman tüm hemşerilerimiz görecek. Düşünsenize, şu an Aydınlı hemşerim 15 metreküp su için 40 lira ödüyor. Bir de atık su bedeli olarak yaklaşık 50 milyon lira toplandı. Vatandaşları bütün bu yükten kurtarıyoruz. 15 metreküpe kadar 15 lira. Aylık 25 lira tasarruf, senede 300 lira yapar. Bu kadar basit.

* 5 milyar dolar ihracat, 10 milyon turist, 2 havaalanı, 2üniversite söylemleriniz var.
Mevcut Belediye yönetimi bir havaalanını bu ile kazandıramadığı için biz Aydın'a iki havaalanı yapacağız. Biz Başbakandan havaalanı sözünü, Altın Kanal Menderes projesine de büyük desteğini aldık. Aydın'daki tarım bu havaalanıyla coşacak, kargo uçakları yurtdışına bu ürünleri taşıyacak. Altın Kanal Menderes projesi taşımacılıkta yeni bir çığır açacak ve lojistik sorununu aşılacak. Aydın'a turist akacak çünkü 10 milyon turist söylemimiz var. 5 milyar dolar ihracatta bütün bu projelerle ulaşacağımız bir rakam.

* Kadınlara pozitif ayrımcılıktan bahsediyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?
Kadın demek anne demek, eş demek. Evinizde mutfak masrafınızı kontrol eden kişi demek. Yani kadınlarımızın da ekonomik özgürlüklerini kazanmış olmaları, evinin bütçesine katkıda bulunan kişiler olması gerekiyor. 2023 vizyonuna uygun olarak 2023 kadınımızı iş kadını yapacağız ve bu insanların istihdam temin etmesine destek vereceğiz. Kreşler kuruyoruz ama destek konusunda kadınlarımıza öncelik veriyoruz. Evde yaptım elde yaptım projesiyle el emeği göz nuru tüm ürünlerini satabilecekleri caddeler getiriyoruz.

* Altın Kanal Menderes ve Didim Serbest Ticaret Turizm Bölgesi projeleri neler kazandıracak?
Altın Kanal Menderes, Osmanlı'nın düşündüğü bir projeymiş ama İzmir Limanı devreye girince unutulup gitmiş. Biz de önce Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'nun daha sonra da Sayın Başbakanımızın büyük desteğini aldık. Altın Kanal Menderes'le taşımacılıkta bir dönem başlıyor. Tarım alanları genişletiliyor. Su baskınlarının önüne geçiliyor. Didim Serbest Ticaret ve Turizm Bölgemiz, Türkiye'de bir ilk dünyada ise ikinci. Biz burada en az 5 bin kişilik bir istihdam getiriyoruz.

ÜRETEN AYDIN'I KURACAĞIZ
* Mustafa Savaş, gençlere nasıl bir gelecek vaat ediyor?
İstihdam oranı azalan bir Aydın gençlere kaygıdan başka ne verebilir ki! Biz üreten bir Aydın'ı donanımlı gençlerle birlikte inşa edeceğiz. Tamamen gençlerin işletmecisi olacağı gençlik caddeleri getiriyoruz. Sosyal hayata renk katacak yeni tesisler, havuzlar, buz paten pistleri, başarı bursları ve yurtdışı bursları getiriyoruz. Yani anlaşılacağı üzere yeni inşa edilecek Aydın'da gençler için de çok şey düşündük.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Savaş'ın Aydın'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN