İzmir'in gönüllü elçileri

Yaşar Üniversitesi'ne 15 farklı ülkeden gelen 114 öğrenci, şehir rallisi aktivitesiyle hem İzmir'i gezdi hem kültürümüzü yakından tanıdı

Giriş Tarihi: 30.3.2014
Yaşar Üniversitesi'ne, Erasmus değişim programı ile 15 farklı ülkeden gelen 114 öğrenci, şehir rallisi aktivitesiyle hem İzmir'i keşfetti hem de Türk kültürünü yakından tanıdı. Yabancı öğrenciler, İzmir sokaklarında, vatandaşlara sorup belirlenen tarihi yerleri ararken Türk kültürüne has kahve, çay, gevrek, lokum ve döner gibi lezzetlerle de tanıştı. Yaşar Üniversitesi Avrupa Birliği (AB) Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Erasmus değişim programı ile gelen öğrencilerin Türk kültürünü ve kenti tanımaları için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Son olarak düzenlenen şehir rallisi için Konak Meydanı'nda buluşan öğrenciler, dağıtılan haritalardaki tarihi yerleri bulmak ve verilen görevleri yerine getirmek için çaba sarf etti. Öğrenciler, ilk olarak Hükümet Konağı, Milli Kütüphane, Opera'nın Elhamra Sahnesi, Merkez Bankası, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Kız Lisesi ve Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi gibi lokasyonları bulup binaların tarihleri hakkında bilgi sahibi oldu. Daha sonra verilen görevleri tamamlamak için Kemeraltı'nda da keşif yaptı. Kemeraltı esnafından belirlenen yerleri bulmak için yardım alan yabancı öğrenciler, Türk misafirperverliği ile de tanışma imkanı buldu.

TUR, 90 DAKİKA SÜRDÜ

Yaşar Üniversitesi AB Uzmanı Başak Uslu, düzenlenen aktivitenin, yabancı öğrencilerin adaptasyonu için önemli olduğunu belirtti, "Aktivite kapsamında Konak'ta farklı gruplara ayrılan öğrenciler, halktan kişilerle fotoğraf çektirme, Türk kahvesi içme, Türk mutfağına özgü yemeklerin isimlerini ve İzmir'in tarihine özgü bazı bilgileri öğrenme gibi kendilerine verilen görevleri yerine getirdi. Daha sonra final noktası olan Kızlarağası Hanı'nda buluştuk. 90 dakika süren aktivite sonunda öğrencilerimizden olumlu geri dönüşler aldık" dedi. Erasmus öğrencisi Letonyalı Inna Vasiljeva, Türkiye'ye ve Yaşar Üniversitesi'ne geldiği için doğru bir tercih yaptığını belirtti, "Bu etkinlikle de ilginç deneyimler yaşadık. Türk kahvesi bile yapma imkanı buldum. Esnaftan, bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı olduğu, atasözünü de öğrendim" dedi. Almanya'dan gelen Philipp Winkler ise, "Türk insanın ne kadar yardımsever olduğunu gördüm. Döner yemenin yanında kesmek çok enteresan bir deneyim oldu. Yeniden gelmeyi istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in gönüllü elçileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN