Kadının adı var

Ege Bölgesi'nde 5 kadın aday ipi göğüsledi. İzmir'den 3, Aydın ve Denizli'den birer belediye başkanı, erkekleri geride bıraktı

Giriş Tarihi: 1.4.2014
Ege'de yerel seçimlerin ardından 5 kadın aday yarıştan galip ayrıldı. 2009 yerel seçimlerinde Aydın'ın ilk kadın belediye başkanı seçilen CHP'li Özlem Çerçioğlu, bu kez başka bir ilki gerçekleştirdi. Oyların yüzde 43,8'ini alan Çerçioğlu, Aydın'ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. İzmir'de CHP'li Sema Pekdaş, oyların yüzde 46,8'ini alarak Konak Belediye Başkanı oldu. Pekdaş böylece 147 yıllık Konak Belediyesi'nin ilk kadın başkanı unvanını kazandı. İzmir Kiraz'da MHP Belediye Başkan adayı olan Durmuş Özçınar geçtiğimiz aralık ayında vefat edince, vasiyeti üzerine kızı Saliha Özçınar Şengül, aday oldu. Kiraz'da oyların yüzde 42,5'ini alan Şengül, babasının vasiyetini yerine getirerek Belediye Başkanlığı'nı kazandı. Yine İzmir'in Urla ilçesinde CHP'li Sibel Uyar, erkekleri geride bırakan bir başka aday oldu. Ege'nin bir diğer başkanı da Denizli'den çıktı. Bozkurt Belediye Başkanı CHP'li Birsen Çelik, AK Parti ve MHP adaylarını geride bırakarak koltuğa oturdu.

AYDIN'I BİRLİKTE KALKINDIRACAĞIZ
Aydın'da seçimin galibi Özlem Çerçioğlu oldu. 2009'da Aydın'ın ilk kadın belediye başkanı olan Çerçioğlu, 30 Mart seçimlerinde de başka bir ilke imza attı. Atatürk Kent Meydanı'nda halka seslenen Çerçioğlu, şunları söyledi: "Sizlerden aldığım güçle, günde 18 saat çalıştım. Göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı sizlere minnettarım. Sorumluluğum ne kadar büyük olduğunun farkındayım. Seçim döneminde oy veren, vermeyen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu zamana kadar tüm vatandaşlarımıza adil ve eşit davrandık. Bundan sonra da herkese eşit davranacağız. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin kapıları bir milyon Aydınlı'ya her zaman açık."

KONAK'IN İLK KADIN BAŞKANI
İzmir'in Konak ilçesinde seçimin galibi CHP'li Sema Pekdaş oldu. Belediyenin 147 yıllık tarihindeki ilk kadın başkan olma unvanını kazanan Pekdaş, "Konak'ta yapacak birçok proje var. Çok sevinçli ve heyecanlıyım. Onur duyduğum bir görevi yapmaya başlayacağım. Yola çıkarken halkın belediyesini yaratacağız, katılımcı belediyeciliğin nasıl yapılacağını göstereceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadının adı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN