Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtirazın biri bitiyor, diğeri başlıyor

İzmir'de hem AK Parti hem CHP çeşitli ilçelerde seçim sonuçlarına itiraz etti. Bazı ilçelerde itirazlar sonuçlandırılırken bazı ilçelerde oy sayımları devam ediyor

Giriş Tarihi: 3.4.2014
İzmir' de yerel seçim sonuçlarına itirazların ardı arkası kesilmiyor. Menderes, Selçuk ve Bayındır'daki sonuçlara itirazın ardından Karabağlar ve Menemen'de de itirazlar yapıldı. Selçuk'ta CHP adayı Vefa Ülgür'ün seçimi 15 oy farkla kaybetmesinin ardından CHP'nin ilçe seçim kuruluna sandık bazında yaptığı itiraz reddedildi. CHP bu sefer İl Seçim Kurulu'na itiraz etmek üzere hareket geçti. Selçuk'taki itirazın tüm sandıkların sayılması ile ilgili olmadığını belirten CHP Milletvekili Musa Çam, şunları söyledi:; "Biz lokal olarak belli sandıklarda kullanılan ve iptal edilen oyların yeniden sayımı ve dökümü yapılması ile ilgili itirazda bulunduk." Bayındır'daki seçim sonuçlarına AK Parti'nin yaptığı itiraz sonrası oylar yeniden sayıldı. Edinilen bilgiye göre yeniden yapılan sayım sonucunda CHP'nin AK Parti'yi 124 oyla geçtiği belirtildi. Menderes'te ise CHP'nin ilçe seçim kuruluna yaptığı itiraz sonucunda yeniden sayım yapıldı. Sonuç değişmedi. CHP İl Başkan Yardımcısı Altan İnanç, kaybettikleri ilçelerde ilçe seçim kurullarının sonuçlarına itiraz edeceklerini söyledi.

KARABAĞLAR'DA "YAKILDI" İDDİASI

AK Partili Refik Uzun, Karabağlar'da ve Menemen'de yapılan itirazların ilçe seçim kurullarınca kabul edildiğini ve yeniden sayım yapıldığını söyledi. Uzun, sayımların henüz sonuçlanmadığını belirtirken, Menemen'de yeniden yapılan sayımın meclis üyelikleri ile ilgili olduğunu ifade etti. Uzun, "Konak'ta torbaların mühürlerinin bozulması ve tutanakların değiştirilmesine ilişkin elimizde videolar bulunuyor. Bu nedenle Konak'ta yenilenmesini istedik. Bergama, Güzelbahçe, Kiraz, Bornova, Çiğli ve Gaziemir'e yapılan itirazların kararları bekleniyor" diye konuştu. İzmir Karabağlar'da İlçe Seçim Kurulu binasının arka tarafında yanmış sandık tutanakları bulunduğu iddiası üzerine AK Partililer YSK'ya itiraz dilekçesi gönderdi. Konu ile ilgili açıklama yapan İlçe Başkan Yardımcısı Sinan Hayrettin Kam yüksek seçim kurulu yetkililerin ciddi çalışmadığı söyledi, "Oy pusulaları ve tutanaklar neden yakıldı? Bunun araştırılmasını istiyoruz "dedi. Yanmış tutanakları ilk fark eden Abidin Tekeş adlı kişinin ilçe görevlilerine haber vermesi üzerine konunun araştırılmasını isteyen AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu'na ikinci itirazda bulundu. Bin 137 sandıkta oy kullanılan ilçede Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz haklarını kullandıklarını belirten Karabağlar İlçe Teşkilatı Siyasi ve Hukuk İşleri'nden Sorumlu Başkanvekili Sinan Hayrettin Kam, olaya ilişkin şu bilgileri verdi: "Yüksek Seçim Kurulu yetkililerine bu konuyu sorduğumuzda birkaç gün önce polis nezaretinde yakıldığında söylediler. Fakat yeni yakılmış. Ateş sıcacık daha, tozu bile kurumamış. Duvarlar sıcak. Oy pusulaları ve tutanaklar buraya nasıl geldi, neden yakıldı sorgulanması gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtirazın biri bitiyor, diğeri başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN