Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailesini kaybetti dramı bitmedi

Sakarya'da 17 Ağustos 1999 depreminde eşini, iki çocuğunu ve iki bacağını kaybeden Necati Dinamit'in, Özdere'deki yaşam mücadelesi yürek burkuyor

Giriş Tarihi: 4.4.2014
17 Ağustos 1999 depreminde 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken, Sakarya'da hayvancılıkla uğraşan 66 yaşındaki Necati Dinamit büyük bir acı yaşadı. 47 saat boyunca enkaz altında kalan Dinamit iki bacağını kaybetti. Depremden yaralı olarak kurtulduğuna sevinemeyen Necati Dinamit, oğulları Oğuz (22) ile Doğan (20) ve eşi Meşgule (44) Dinamit'i kaybetti. Evi yerle bir olan ve depremde ailesi yok olan Necati Dinamit, yaşadığı bu travmanın ardından Sakarya'da daha fazla kalamadı. Depremden kısa süre sonra İzmir'e taşınmaya karar verdi. Menderes İlçesi Özdere Mahallesi'nde kiraladığı bir eve yerleşen Dinamit, 14 yıldır burada tek başına hayata tutunmaya çalışıyor. Her iki bacağı protez olduğu için dışarı çıkmakta zorlanan Dinamit, tekerlekli sandalye ya da akülü araba da kullanamıyor.

ELEKTRİK BORCU VAR

Geçmişini unutabilmek için taşındığı İzmir'de yoksullukla mücadele eden Dinamit, yaşadığı olumsuzluklara rağmen "Allah'a şükürler olsun" diyerek isyan etmiyor. Bir yıllık elektrik fatura tutarı olan 1300 lirayı ödeyemediği için her an elektriğinin kesilmesinden korkan Dinamit, "Ne tekerlekli sandalye ne de akülü araba kullanabiliyorum. Sadece ATV denen arazi aracını kullanabiliyorum. ATV aracım olsun rahat rahat bir yerlere gidebileyim istiyorum. Bir de en büyük isteğim mahallemizdeki boş araziye yapılacak olan parkta Bungolov evde yaşamak. Burada yaşama fırsatım olursa parkla da ilgilenirim. Ömrümün geri kalan kısmında hayallerim inşallah gerçeğe dönüşür" dedi. Depremin çok acı bir olay olduğunu ifade eden Dinamit, şöyle devam etti, "Gerçekten çok zor bir durum. Hatırlamak bile istemiyorum. Unutmak için İzmir'e taşındım. Burada da ekonomik sıkıntı çekiyorum. Tek gelir kaynağım aylık 375 lira engelli maaşım. Ev kiram 200 lira. Arada bana gelip Kuran okutanlar oluyor. Onlardan bir miktar destek alıyorum. Elektrik faturamı nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünoyurum. Engelli olduğum için faturam yılda bir kez geliyor. Bu nedenle çok fazla elektrik sobası da yakamıyor. Evimin bir temizliğe ihtiyacı var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailesini kaybetti dramı bitmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN