Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Şeytanın bacağını kırıyor gibiyiz

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Yurtdışına gidince görüyoruz, okuduklarımızdan ve anlatılanlardan biliyoruz... Teknolojide ileride olan ülkelerde üniversitelerle iş dünyası makinenin dişlileri gibi iç içe geçmiş, omuz omuza çalışıyor. Eğitim birlikte veriliyor, araştırmalar beraber yapılıyor, fabrikalar birer laboratuvar gibi kullanılıyor. Bu birliktelikten sinerji doğuyor, teknoloji işte böyle gelişiyor, üreterek kalkınma sağlanıyor. Bu konu ülkemizde de evvelden beri konuşula gelir, örnek uygulamalar var ama ne düzeyde olduğu kamuoyunun malumu. Bugün size bir üniversiteyle iş dünyasının ve kamunun el ele verdiği güzel bir projeden bahsetmek istiyorum. Mimarları Gediz Üniversitesi ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği... Proje hazırladılar. Amaç bir ihtiyaçtan doğdu, şöyle... Enerjide yükselen değer yenilenebilir santraller. Özellikle Ege bu alanda öne çıkıyor. İzmir, Çanakkale ve Balıkesir başta olmak üzere bölgenin pek çok yerinde rüzgar türbinleri kuruluyor, bu çevreci kaynaktan elektrik elde ediliyor. Önümüzdeki günlerde rüzgarın yanı sıra güneşten de yararlanılması, Ege'nin yanı sıra İç Anadolu ve Akdeniz'de bu yönde yatırımlar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ancak... Enerjide dışa bağımlılığı azaltan, çevreci ve temiz kaynakların ekonomiye kazandırılmasını sağlayan bu tesislerde yetişmiş iş gücü sıkıntısı çekiliyor. Santrallerin montajında ve bakımında çalışacak yeterli sayıda ara eleman bulunamıyor.

BİLİM-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işte bu açığı gidermek hem de yenilenebilir enerjide yeni teknolojiler geliştirebilmek için el ele verdi. Meslek yüksekokulları, teknik ve meslek liseler ile teknik eğitim merkezleri öğrencilerinin eğitilmelerini sağlayacak proje hazırlandı. Toplam 740 bin liralık projenin yüzde 90'ını İzmir Kalkınma Ajansı, kalan yüzde 10'unu da Gediz Üniversitesi üstlendi, hemen düğmeye basıldı. İlk iş olarak önümüzdeki 6 ay içinde Gediz'in İzmir Seyrek'teki kampüsünde tam donanımlı 'yenilenebilir enerji laboratuvarı' kurulacak. Ardından da pilot bölge olarak seçilen Kınık Teknik Lisesi ve Mesleki Teknik Eğitim Merkezi'nden 36 öğrenci ile Kınık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden 4 kişi 6 ay ücretsiz eğitim görecek. İlk mezunlar Nisan 2015'te verilecek, sonrasında da eğitimler sürecek, başarıyla bitirenler sertifika alacak. Hem enerji sektörünün ihtiyacı giderilecek hem gençlerin iş sahibi olmaları sağlanacak. Bunun yanında Gediz'e kurulacak laboratuvarda, yenilenebilir enerji üzerine araştırmalar yapma, yeni teknolojiler geliştirme imkanı da doğacak.

HOCALARIN HEYECANI

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar Hocamız'ın da heyecanını bir görseniz. Gediz'in sosyal sorumluluk ve iş dünyasıyla birlikte hareket etme anlayışının en güzel örneklerinden birini hayata geçireceklerini söylüyor. Bu eğitimi tamamlayanların, rüzgar, güneş ve her ikisinin de kullanıldığı hibrit santrallerin yanında, yenilenebilir enerjinin tarımsal uygulamalarının yapıldığı sera gibi sahalarda da çalışabileceğini hatırlatıyor, "Bizim için büyük mutluluk. Ayrıca üniversitemize kazandıracağımız 'yenilenebilir enerji laboratuvarı'nda alternatif enerji kaynaklarının daha çok kullanımı yönünde bilimsel çalışmalar ve çeşitli araştırmalar gerçekleştirme imkanı da bulacağız. Ülkemize, bölgemize, enerji ve tarım sektörleri ile geleceğimizin teminatı gençlerimize hayırlı olmasını diliyoruz" diyor. Fakültemizden Doç. Dr. Selim Solmaz teknik, Yrd. Doç. Dr. Ümit Çalı eğitim, Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun da idari koordinatör olarak bu projede görev almanın heyecanını yaşayanlardan sadece ikisi. Şeytanın bacağını sanki kırıyor gibiyiz, haydi hayırlısı...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Şeytanın bacağını kırıyor gibiyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN