Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençlere altın öğütler

Yaşarlı öğrencilerle bir araya gelen Dologh, hayat tecrübelerini paylaştı, gençlere tavsiyelerde bulundu, "İş görüşmelerinde yalnızca olduğunuz gibi görünün" dedi

Giriş Tarihi: 6.4.2014
Türkiye Aile İşletmeleri Derneği'nin desteği ile Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Tutan tarafından düzenlenen 'Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Seminerlerine' Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh konuk oldu. Üniversite öğreniminin ardından iş hayatına ilaç satış temsilcisi olarak başladığını belirten Dologh, "İş hayatımda her zaman kim olduğumu ve nereden geldiğimi bilerek adım attım. Böyle yükseldim. Siz de adımlarınızı atarken kim olduğunuzu unutmayın" dedi. 5 yabancı dil bildiğini ifade eden Dologh, gençlerin kendilerine yapabileceği en büyük yatırımın yabancı dili en iyi şekilde konuşabilmek olduğunu söyledi. Gençlere, "Her konu hakkında bilgi sahibi olmaktan korkmayın" diyen Dologh, şöyle devam etti: "Pek çok gencimiz, kendilerine sunulan iş tekliflerini beğenmiyor. Ancak bir yerden başlamak gerek. Erken yola düşen, erken yol alır.

"YAPMACIK OLMAYIN"
Hatta işe fotokopi çekerek başlayın. Ama fotokopiyi iyi çekin. Yani işinize verdiğiniz önemi üstlerinize gösterin. Kendinize yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka en az iki yabancı dil öğrenin. Hatta bu yüksek lisans yapmaktan bile daha önemli. Bilgi sahibi olmaktan korkmayın. Belki basit gibi gelecek ama bir sofrada nasıl oturulur, çatal ve bıçak nasıl tutulur, bunları mutlaka öğrenin. Bunları acaba kaç genç biliyor? Özetle, bilginizi görgünüzle pekiştirin. Özelikle iş görüşmelerinde ise yalnızca olduğunuz gibi görünün. Yapmacık olmamak en önemli kurallardan biri. Bunun faydasını evlilik hayatında da görürsünüz" Gençlerle interaktif bir söyleşi gerçekleştiren tecrübeli iş adamı Türkiye'nin aile şirketlerini de değerlendirdi. Dologh, aile şirketini devralacak gençlere şu tavsiyelerde bulundu: "Türkiye'de 100 yılık şirket sayısı 2 elin 10 parmağını geçmez. Başarılı olmak için şirket içinde apoletsiz gezin. Aile şirketinizde çalışmaya en alt pozisyonda başlayın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlere altın öğütler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN