Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstİfa depremİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ESHOT, İZSU ve 11 şirketteki yaklaşık 100 üst düzey yöneticinin istifasını istedi. Talebin, "Başkan'ın elini rahatlatmak" amaçlı olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 6.4.2014
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyede yeni bir yapılanma için düğmeye bastı. Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile cuma günü Büyükşehir Belediyesi, ESHOT, İZSU ve belediyeye bağlı 11 şirkette toplam 100'e yakın üst düzey bürokrat, daire başkanı ve şirket genel müdürü ile yardımcısının istifası istendi. İstifaların ardında başkanın yeni dönemde elini rahatlatmak olduğu öğrenildi. Kocaoğlu'nun çağrısı üzerine bürokratların istifa mektuplarını Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç'e sunmaya başladığı öğrenildi.

İZİN DÖNÜŞÜ BEKLENİYOR
İstifası istenenler arasında Büyükşehir'de görevli 5 genel sekreter yardımcısı, 22 daire başkanı, hukuk müşaviri ile ulaşım şirketi ESHOT'ta Genel Müdür Faruk Alçelik, 4 genel müdür yardımcısı, 11 daire başkanı, hukuk müşavirleri, iç denetçiler ile müfettişlerin bulunduğu belirtildi. İstifa furyası bununla da sınırlı kalmadı. İZSU'da Genel Müdürü Ahmet Alparslan başta olmak üzere 15 daire başkanı ile 3 genel müdür yardımcısı da istifası istenenler arasındaki yerini aldı. Bir haber de Büyükşehir'e bağlı 11 şirketin genel müdürü ile bu şirketlerde görev yapan 9 genel müdür yardımcısı da istifası istenenlerin arasına katıldı. Büyükşehir yetkilileri belediyenin üst düzey bürokratlarının yüzde 98'inin emekliliğinin geldiğini, istifa dilekçesini verenlerin arasında bazılarının da emekliliğini isteyebileceğini söyledi. Şu ana kadar şirket genel müdür yardımcılarının tamamının duyuru yapılır yapılmaz istifa dilekçelerini verdiğini, bunları daire başkanlarının izlediğini ifade eden yetkililer; izinli olan bazı daire başkanlarının da izin dönüşü istifa dilekçelerini vereceğini söyledi. Yetkililer, amacın başkanın elini rahatlatmak, yeni dönemde çalışmak istediği bürokratları kendisini belirlemesi konusunda yardımcı olmak olduğunu sözlerine ekledi.

SİNYALİNİ, ÇEŞME KAMPINDA VERMİŞTİ
Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Çeşme'de bürokratları ile birlikte yaptığı 2 günlük kampta, yeni dönemde yapacağı revizyonun da sinyallerini vermişti. Kocaoğlu, o kampta bürokratlarına patlamış ve, "İşler istediğimiz gibi gitmiyor. Genel olarak belediyenin çalışmalarında problem var. Üzerinizde adeta ölü toprağı var. Bu ölü toprağından ve miskinlikten bir türlü kurtulamadınız. Her birinizi yakından izliyor ve çalışmalarınızı takip ediyorum. Üzerinizden bunu atın. Silkinin. Kendi aranızda kavga etmekten, oturup işleri bitiremiyorsunuz. İşler yürümüyor. Bu ekiple yani sizlerle bu yolu yürüyüp yürümemek noktasında güvensizlik yaşıyorum. Önümüzdeki dönem aday olursam birçoğunuzla çalışmayacağım. Sakın gölge etmeyin, sorun çıkarmayın" dediği öne sürülmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstİfa depremİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN