'Ceza uyarıcı olmalı'

Maden Kanunu'nda düşünülen değişiklikleri değerlendiren Ürün, "İdari para cezası, ruhsat sahibini iflasa götürecek büyüklükte olmamalı" dedi

Giriş Tarihi: 7.4.2014
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Madenciler Derneği Başkanı Hakan Ürün, Maden Kanunu'nda yapılması düşünülen değişiklikleri değerlendirdi. İşletme ruhsatlarında teminat uygulamasının kaldırılarak idari para ceza uygulaması getirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Ürün, idari para cezası uygulamasında ise sektörün 'miktar' endişesi taşıdığına dikkat çekti, "Uygulanacak olan idari para cezası, ruhsat sahibini iflasa götürecek büyüklükte olmamalı, verilen cezaların büyüklüğü ruhsat sahibini 'uyarma' amacına yönelik olmalı" dedi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Madencilik sektörü, Türkiye ekonomisine sağladığı istihdam, üretim, ihracat katkısını artırmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu kapsamda Haziran 2012'de yürürlüğe konan ve maden ruhsat izinlerini Başbakanlığa bağlayan genelgenin yürürlükten kaldırılmasını talep eden sektör temsilcileri Maden Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklikleri değerlendirdi. Dernek Başkanı Ürün, "Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Kanunu üzerinde bazı çalışmalara başladı. Hazırlanan tasarıya bakıldığında madencilik sektörünün yararlanacağı hükümlerin yanı sıra tedirgin edici düzenlemeler de içeriyor" dedi. İşletme sahiplerinin her maden için ruhsat alanı büyüklüğüne göre teminat verdiğini, yeni tasarıda yer alması planlanan maden ruhsat teminat iratlarının yerine idari para cezası uygulamasını desteklediklerini ifade eden Ürün şu görüşleri dile getirdi; "Sektörün başında Demokles'in kılıcı gibi duran teminat iratlarının yerine idari para cezalarının getirilmesinin düşünülmüş olması memnun edicidir. Ancak bu düzenlemeler yapılırken, idari para cezası makul ve ödenebilir büyüklükte olmalı, işlenen fiiller için her ruhsata verilecek cezalar aynı büyüklükte olmalı." İdari para cezasının ruhsat sahibini iflasa götürecek büyüklükte olmasından endişe ettiklerini kaydeden Ürün, "Maden Kanununa göre verilecek cezaların büyüklüğü ruhsat sahibini uyarma amacına yönelik olmalı, bu cezalardan devletin gelir sağlaması amaçlanmamalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ceza uyarıcı olmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN