Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in çağdaş leventleri

İzmirli denizciler Sibel Karasu ve Osman Atasoy, denizleri aştı, tam 58 ülkede ülkemizin tanıtımını yaptı. Özkan Gülkaynak da okyanusta geçirdiği 3 yılı anlattı

Giriş Tarihi: 8.4.2014
İzmir'in yetiştirdiği ve Türkiye'nin en iyi denizcilerinden kabıl edilen Sibel Karasu ve Özkan Gülkaynak, Yaşar Üniversitesi'ne konuk oldu. Daha önce hiçbir Türk'ün gitmediği denizlerden geçerek Türk denizcilik tarihine isimlerini yazdıran ikili, söyleşide önemli mesajlar verdiler. Yol arkadaşı Osman Atasoy'la birlikte Antarktika'ya Türk bayrağını diken ilk Türk denizci olan Sibel Karasu, zorlu yolculuğunu öğrencilerle paylaştı.

HAYALLERİ AĞIR BASTI
2008'de Osman Atasoy'la 14 metrelik 'Uzaklar 2' teknesiyle denizcilerin Everest'i sayılan Horn Burnu'nu aşma hayaliyle yola çıktıklarını söyleyen Sibel Karasu, "Ancak daha da zoru başararak Antarktika'ya ulaştık. Herkes bu zorlu yolculuğa nasıl karar verdiğimi merak ediyor. Hayallerim ağır bastı, ona güvendim, yola çıkmaya karar verdim" diye konuştu. Yeryüzünün en soğuk yeri olarak bilinen Antarktika'da tam 1.5 ay kaldıklarını belirten dalış eğitmeni Karasu, zorlu yolculuğu şöyle anlattı: "42 ayda 22 bin deniz mili yol kat ettik. En zor anlarımız Horn Burnu'ndan geçerken yaşadık. Antarktika saf, temiz, el değmemiş ve kimseye ait olmayan bir yer. Ancak pek çok ülkenin bu eşsiz kıtada bilimsel araştırmalar yaptığını gördük. Burada Türkiye'nin de mutlaka bir bilimsel üssü olmalı. Biz, Antarktika'ya Türk Bayrağı'nı diktik ve burada bir Türk üssünün olması için girişimlerde bulunduk" diye konuştu. 4 yıllık deniz deneyimi sırasında 58 ülkede bayrağımızı dalgalandırdıklarını, Türkiye'yi tanıttıklarını söyleyen Sibal Karasu, yolculuklarını bir kitapta toplayacağını belirtti, bundan sonra en büyük hedefinin Kuzey Kutbu'na gidebilmek olduğunu söyledi.

OKYANUSTA TEK BAŞINA
2006-2009 yılları arası kendi imkanlarıyla inşa ettiği 'Kayıtsız 3' isimli ahşap yelkenli ile hiçbir elektronik seyir aygıtı kullanmadan dünyayı dolaşan Özkan Gülkaynak da, 3 yıllık yolculuğunu "Özgürlük Hattının Batısına" ismini verdiği kitapta topladığını söyledi, "Atlas Okyanusu'nda tamamen tek başına kalarak karadaki tüm etkilerden arındım. Karadaki insanların yarattığı düzensizlikleri ve hataları daha iyi anladım. Bozmadan üretmenin marifet olduğunu, denizde öğrendim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in çağdaş leventleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN