Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otobüsler arıtma suyuyla yıkanıyor

İzmir'de, her gün sefere çıkmadan önce yıkanan otobüsler için 280 litre su tüketiliyor. ESHOT yeni arıtma tesisiyle bu rakamı 70 litreye indirdi, su tüketiminde yüzde 75 tasarruf sağladı

Giriş Tarihi: 8.4.2014
Toplu ulaşımda kullandığımız otobüsler, her gün sefere çıkmadan önce yıkanıyor ve her yıkamada 280 litre su tüketiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, çevre bilinci açısından örnek olacak bir projeyi hayata geçirerek, bu rakamı 70 litreye indirmeyi başardı. Otobüs yıkama sistemine bağlı çalışan arıtma tesisi sayesinde, su tüketiminde yüzde 75 tasarruf sağlandı.

AYDA 2 BİN TON SU TASARRUFU
İzmir Büyükşehir Belediyesi su tasarrufunda yine öncü oldu. ESHOT Genel Müdürlüğü atölyelerinde kurulan otobüs yıkama makinesi ve arıtma sistemi sayesinde kullanılan suyun yüzde 75'i yeniden kazanılıyor. Her gün sefere çıkmadan önce yıkanan otobüslerin neden olduğu su tüketimini azaltmak için çaba harcayan ESHOT Genel Müdürlüğü, kurduğu araç yıkama ve atıksu arıtma tesisini hizmete alarak, günde 67 ton, ayda 2 bin ton su tasarrufu sağlamaya başladı. Gediz ve Adatepe'de faaliyete geçen sistemin önümüzdeki günlerde diğer bölgelerdeki atölyelerde de kurulması için çalışmalara başlandığı belirtildi. İzmirlilere temiz ve bakımlı otobüslerle hizmet vermek istediklerini ancak bunun hem maddi açıdan, hem de sürdürülebilir bir çevre adına yüksek maliyetlere yol açtığını dile getiren ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, kurdukları yeni tesisle önemli kazanımlar elde edeceklerini dile getirdi. Otobüslerin yıkanması sırasında kullanılan suyun yüzde 75'inin arıtılarak yeniden kullanılmasını sağlayan sistem, tükenen su kaynaklarının tasarruflu kullanımı konusunda en başarılı uygulamalardan biri oldu. Projesi Çevre Mühendisleri Odası ve İZSU Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan tesiste, yeniden kullanım için arıtılan su 20 bin litre kapasiteli depoda bir sonraki yıkama için biriktiriliyor. Otomatik yıkama makinesi sayesinde kullanılan su miktarını sınırlayan ESHOT, arıtma tesisi ile tükettiğinin önemli bölümünü geri kazanıyor. ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, tesisin sağladığı su tasarrufuyla maliyetini çok kısa sürede karşılayacağını belirtti, asıl amaçlarınınsa çevre duyarlılığı adına su kaynaklarını bilinçli kullanmak olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otobüsler arıtma suyuyla yıkanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN