Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basmane'yi hiç böyle görmediniz

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencileri, İzmir'in tarihi semti Basmane'yi adeta yeniden yarattı. Vatandaşların da fikirlerini alan öğrenciler, birbirinden iddialı beş tasarıma imza attı

Giriş Tarihi: 10.4.2014
İzmir için konum itibariyle kilit noktada bulunan Basmane Tren İstasyonu ve çevresi Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencilerinin projelerine konu oldu. Konut, ticari, sosyal ve kültürel yapıların yanı sıra ulaşım alanlarını maket ve çizimlerle yeniden tasarlayan Yaşarlı öğrenciler İzmir'in eski kent mimarisinin yer aldığı haritalardan da yararlandılar. Genç mimarlar yer altına aldıkları tren istasyonundan, tamamen yeşil alandan oluşan 'kentsel omurga'ya, kesintisiz yaya yollarından, sokak hayvanları için barınma alanlarına kadar her türlü detayın düşünüldüğü projeleriyle Basmane'nin artık daha güvenli bir hale geldiğinin altını çizdiler. Koordinatörlüğünü Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu'nun üstlendiği ve yürütücüleri arasında Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu ile Öğretim Görevlileri Tolga Kutucu, Melis Varkal ve Arzu Cilasun yer aldı. Cemre Şahin, Elif Esra Aydın ve Gizem Ulusakarya kentsel omurga projesiyle, İzmir'e ait eski haritaları göz önünde bulundurarak bazı izler elde ettiklerini belirtti, "Basmane' nin kaybettiği değeri kazanması için oluşturduğumuz fuar alanının devamı olan yeşil kamusal alanımıza 'kentsel omurga' adını verdik. Bu sayede şehir ölçeğinde yeni bir nefes alanı oluşturduk" diye konuştu.

İNSAN VE MEKAN ÇEŞİTLİĞİ
Ceren Kocabıyık, Beste Gönültaş, İdil Kemahlıoğlu ve Burcu Doğan da insan ve mekan çeşitliliği projelerinde Basmane'nin hak ettiği değeri görmediklerini belirtti, "Biz bu değeri ortaya çıkarmak için öncelikle Basmane'nin mevcut durumunu inceleyip analizlerle buradaki problemleri belirledik. Ayrıca burada yaşayan vatandaşlarla da bire bir görüşmeler gerçekleştirerek 'kentsel dönüşümden ne beklediklerini' öğrendik" dedi.

BASMANE TERMİNALİ'NE EK

Nihan Eker ise Basmane Terminali'ne çağdaş ek projesinde, "İzmirlilere Basmane semtini sorduğumda hafızalarına gelen bir simgenin olmadığını fark ettim. Bu yüzden projemle kent belliğine katkı sağlayacak bir yapı kazandırmak istedim. Basmane Garı'nın uzaktan görülmesine olanak sağlayacak bir perspektif kazandırmak için gar etrafındaki binaları yeniden tasarladım" dedi. Zeynep Altınbaşlı, Ayşenur Çabuk, Ecem Kıran ve Onurcan Çakı, geçirgen şehir projesinde, unutulmaya yüz tutmuş tarihi binaları restore etmeyi amaçladıkları belirtti. Süheyla Müge Alıcı da Basmane Tren projesi için, "Basmane'den Bayraklı'ya kadar bağlanabilen bir rekreasyon alanı sağladım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane'yi hiç böyle görmediniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN