Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CAN AKSIN: Acı üstüne acı yaşanıyor

Giriş Tarihi: 10.4.2014
Ayvalık üzgün. Ayvalık çok üzgün. Ayvalıklı bir acıya bir diğer acıyı ekleyerek, daha büyük bir acıya katlanmaya çalışıyor. Ayvalık'taki değerler birer birer bizleri bırakıp gidiyorlar. Geride acı ve özlem bırakıyorlar. İlk kayıp Ahmet Yorulmaz oldu. O bir Cumhuriyet aydını, Ayvalık'ın entellektüeli idi. Uzun yıllar kitapçılık yaparak Ayvalık'a ışık taşımıştı. Mübadele acısı çeken iki halkın "barış elçisi" olmuştu. Tevazuu ve sağduyusu, hoşgörüsü ile örnek insan olmuştu. O bir "Ayvalık sevdalısı" idi. Güzel yüzü, güler yüzü ile sevgi saçan, Ayvalık'ın Ahmet Ağabeyi, Ahmet Yorulmaz'ı ebedi istirahatgahına uğurladık. Ayvalık'a taşındığımda ilk tanıştığım "Ayvalık değerlerinden" biriydi. Biz o zamanlar Kıyı Dergisi'ni çıkarıyorduk. Dergi'nin Haziran 2009 sayısında, kendisiyle yaptığımız röportajda, yaşam serüvenini şöyle anlatmıştı: "Yaşam serüvenimi nakletmek bana biraz acı geliyor. Çünkü yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Bir ayağı kırık, küçücük bir masayı, çocuk halimle onardığımı ve onun üstünde ders yaptığımı anımsıyorum. Kısacası babası pek kazanamayan, dayısının desteği ile ayakta duran bir ailenin çocuğu olmak ve yeteri kadar öğrenim göremememin ıstırabını hayat boyu taşıdığımı sanıyorum. Ama bunu da yendim ben. İnsanın okula giderek ilk anahtarı almasından sonra, kendisini istediği gibi geliştirebilmesi görüşü vardır. Benimki de bu görüşe sığıyor gibime geliyor."

KİTAPLARINDA AYVALIK'I ANLATTI

Ahmet Yorulmaz Ayvalık demekti. Ayvalık'ı tarihinden yemeğine, insanlarına kadar bize tanıtan Ahmet Yorulmaz oldu. Ne yazık ki, eşi Işık Yorulmaz'ın vefatından sadece 5 gün sonra onun kalbi de 82 yaşında yoruldu ve Gömeç'in Dursunlu Köyü'ndeki evinde hayata gözlerini kapadı. Yorulmaz'ın Saatli Cami'deki cenaze törenine, "Seni küstürdük, eserlerinle yaşatacağız" yazılı kağıtlar iliştiren Belediye Başkanı Rahmi Gencer ve Ayvalık'ın bütün ileri gelenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ahmet Yorulmaz; İzmir, İstanbul ve doğduğu Ayvalık'ta gazetecilik yaptı. Ayvalık'ta, ancak 8 ay yaşatabildiği bir gazete çıkardı. 1963'te Ceylan Kitabevi'ni kurdu. 33 yıl aralıksız kitapçılık yaptıktan sonra, yazabilmek ve çevirebilmek amacıyla emekli oldu. Yunan öykü antolojisini hazırladı. Çocuklar için, ünlü savaş karşıtı Stratis Mirivilis'ten Post Avcısı'nı; Ellis Aleksiyu'dan Tombik ile Zıpzıp adlı romanları çevirdi. Yine Yunancadan Öldürülenin Eli ve Mucizeler Avlusu adlı iki sahne oyununu dilimize kazandırdı. Çevirdiği çok sayıda hikaye ve şiir Varlık, Türk Dili ve başka dergilerde yayınlandı. Asım Bezirci'nin, Dost Türk-Yunan Şairlerinin Diliyle Barış isimli kitabında çevirilerine geniş yer verildi. Yazarın birçok kez basılan Ayvalık'ı Gezerken adlı monografisi ve Ayvalık'a gelip giden ünlüleri anlattığı Portreler adlı kitapları vardır. Savaşın Çocukları, yazarın ilk romanıdır. Köklerinden sökülüp atılanların dramını anlatan üçlemenin bu birinci kitabından sonraki romanı Kuşaklar ya da Ayvalık Yaşantısı, üçlemenin son kitabı ise Girit'ten Cunda'ya adını taşımaktadır.

ŞAYAN'I KAYBETMENİN ACISI
Bir büyük acıyı da Ayvalık'ın sevgilisi Şayan Yılmaz yaşattı. Uzun süredir tedavi gören DSİ Balıkesir Bölge Müdürlüğünden emekli Şayan Yılmaz, tedavi gördüğü İzmir Ege Üniversitesi'nde hayatını kaybetti. CHP il ve ilçe teşkilatlarında uzun bir dönem aktif görev yapan Şayan Yılmaz'ın vefatı, Ayvalık'ta gerçek bir üzüntüye neden oldu. Mücadeleci, cesur, uygar ve her zaman yüzü gülen Şayan Yılmaz'ın ölümü bütün Ayvalıkları derin bir kedere boğdu. Eşi Vecdi Yılmaz ve ikiz kız çocuklarına sabır dilemekten başka elimizden ne gelir ki! Dost ve sıcak yürekli bir kişiydi. Sosyal yönü çok gelişmişti. Hastalığının son anına kadar sosyal medyada arkadaşlarına yol gösteren mesajları iletmekten geri durmamıştı. Ayvalık halkı, Şayan Yılmaz'ın yol gösteren, sağduyulu mesajlarını çok arayacak. Ayvalık'ın her iki değerinin de mekanı cennet olsun..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Acı üstüne acı yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN