Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclisler siftah yaptı

Yerel seçimlerin ardından Karşıyaka, Konak, Karabağlar ve Gaziemir ilk meclis toplantılarını yaptı. Sakin geçen meclislerde, birlik beraberlik ve uyum içinde çalışma mesajları verildi

Giriş Tarihi: 10.4.2014
Karabağlar'da meclis toplantısı Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve AK Partili Nazmi Kalyoncu'nun konuşmasıyla sakin başladı. Selvitopu, Karabağlar halkının yerel yöneticilerin seçtiğini, görevlerinin kente hizmet olduğunu söyledi. Kentin gelişmesi, canlanması, yaşayanların daha mutlu olması için iktidar ve muhalefetin birlikte çalışacağını belirten Selvitopu, "Uyumlu bir dönem olacağına inanıyorum. Hizmet odaklı çalışacağız. İlçenin sorunlarını çok iyi biliyoruz. İzmir'in belkide en fazla soruna sahip ilçesiyiz. Yapılması gerekeni yaptığımızda toplum mutlu olacak" dedi. AK Partili Nazmi Kalyoncu grup adına yaptığı açıklamada körü körüne muhalefet yapmayacaklarını söyledi, doğru yapılan işleri destekleyeceklerini, yanlışları eleştireceklerini belirtti. Meclis'te daha sonra 1. Meclis Başkan Vekilliği'ne CHP'li Mehmet Aydoğan, 2. Meclis Başkan Vekilliği'ne ise AK Partili Latif Yelekçioğlu seçildi. Meclis'in türbanlı kadın üyesi Ayşe Aslı Erten ile en genç üyesi CHP'li Özgür Özdemir Divan Katipliği görevine seçildi, İmar Komisyonu'na CHP'li Alev Ağrı, Mustafa Şafak Baran, Recep Catuk, AK Partili Cevat Bekiroğlu, Bünyamin Demir seçildi. Meclis, toplam 13 komisyonda çalışacak üyeleri belirledi.

'GAZİEMİR YOL ALACAK'
Gaziemir Belediye meclisi 2014-2019 dönemi ilk toplantısı yapıldı. Meclis başkan vekilleri, encümen ve ihtisas komisyonları üyelerinin seçildiği toplantıyı yöneten Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, "Hizmet için varız. Bu kenti hep birlikte daha ileriye götüreceğiz" dedi. Yeni dönemin ilk meclis toplantısında meclis başkan vekilleri, divan katipleri, 2014 yılında görev yapacak encümen ve 11 komisyonun üyelik seçimleri yapıldı. Gizli oylamayla yapılan meclis başkanvekilliği seçiminde 1. Meclis Başkanvekilliği'ne CHP'li Yılmaz Ağırtaş, 2. Meclis Başkanvekilliği'ne ise AK Partili Hüseyin Aslan seçildi. Divan Katipliği seçiminde en çok oyu alan Emin Aksoy, Ali Türkan ve Ayşe Akın bu koltuklara oturmaya hak kazandı.

'BİRLİKTE ÜRETECEĞİZ'
Konak Belediye meclisinin Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Konaklılar'ın da yoğun ilgi gösterdiği toplantıda işitme engelli vatandaşlar için işaret dili ile tercüme yapıldı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, belediyelerin demokrasinin temel birimi olduğunu söyledi, "Hep birlikte 2014- 2019 yılları arasında Konaklılara, İzmirlilere, yurtiçi ve dışından İzmir'i görmeye gelen konuklara Türkiye'ye hizmet etmekle görevliyiz. İşimizin çok ve keyifli olduğu, birlikte üreteceğimiz bir dönemi yaşayacağız" dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Bilal Doğan ise, "Kent ve ülke yararına yapılan her işte anınızdayız. Ama İzmir bize muhalefet görevi verdi. İyi olan şeyleri desteklerken yanlış gördüklerimize çözüm önereceğiz" diye konuştu. Tüm kararların oy birliğiyle alındığı meclis toplantısında Zeki Gönen meclis 1. Başkan Vekilliği'ne seçilirken Erol Öztürk de 2. Başkan Vekili oldu.

'FARK YARATACAĞIZ'
Yerel seçimlerin ardından yeni çalışma dönemine başlayan Karşıyaka Belediye Meclisi, 2014-2019 dönemindeki ilk toplantısını yaptı. Oturumu yöneten Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, şeffaflık, katılımcılık ve adalet vurgusu yaptı, "Çok centilmence bir seçim süreci geçirdik. meclis gurubum adına, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Aldığımız oy oranına bakmaksızın, Karşıyaka'nın tamamını kucaklayarak hizmet edeceğiz. Bize verilen görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Karşıyaka'da fark yaratacağız" dedi. Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşen toplantıda CHP ve AK Parti meclis üyelerin yanı sıra belediye bürokratları ve vatandaşlar da yer aldı. Mecliste Başkan Akpınar'ın dışında, CHP'den 33, AK Parti'den ise 4 meclis üyesi yer aldı.

MECLİS PAZAR GÜNÜ
Bornova Belediye Başkanı Yüksek Mimar Olgun Atila, meclis üyelerinin mazbata heyecanına ortak oldu. Belediye hizmetlerini 'ortak akıl' ilkesiyle yürütmek için adımlar atan Atila, bu anlayışını meclis üyeleri mazbatalarını alırken de gösterdi. Bornova İlçe Seçim Kurulu'nda CHP'li ve AK Partili meclis üyeleriyle birlikte poz veren Atila, "Bornova için Bornovalılarla birlikte çalışacağız" dedi. Daha sonra meclis üyeleriyle makamında da biraraya gelen Atila, 25 CHP, 12 AK Partili üyeyle Pazar günü ilk meclis toplantısının yapılacağını açıkladı. Büyük bir hizmet aşkıyla Bornova Belediye Başkanlığı görevini devraldıklarını hatırlatan Başkan Atila, "Amacımız halkımıza 24 saat hizmet edebilmek. Bütün adımlarımızı bu anlayış doğrultusunda atmaya başladık. meclis üyelerimizle birlikte halkımıza hizmet götürürken her zaman ortak aklı kullanıp, herkesin fikrini alacağız" dedi.

KARŞIYAKA
Başkan Mutlu Akpınar, Karşıyaka'da fark yaratacak hizmetler yapacaklarını söyledi.

GAZİEMİR
Başkan Şenol, hizmet için var olduklarını belirtti, "İlçemizi hep birlikte ileriye götüreceğiz" dedi.

KARABAĞLAR
Başkan Selvitopu, Karabağlar'ın gelişmesi için uyum içinde çalışacaklarını söyledi.

KONAK
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir'e hizmet etmekle görevli olduklarını söyledi.

BORNOVA
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, ilk meclis toplantılarını Pazar günü yapacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclisler siftah yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN