Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sabır, çalışmak ve hayal etmek'

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, üniversiteli gençlere girişimcilik çağrısında bulundu, başarının formülünü bu sözlerle açıkladı

Giriş Tarihi: 12.4.2014
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde düzenlenen Teknoloji ve Kariyer Günleri'ne konuk Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Başkanı Ender Yorgancılar oldu. Kendi iş ve sosyal hayatından örnekler veren Yorgancılar, "Ülkemizde, dünyada yapacak çok iş var. Yeter ki doğru işleri, doğru kişilerle organize edecek çaba içinde olun. Yol çok açık. Ya yanınızda birilerini çalıştırır durumda olacaksınız, ya da siz birileri için çalışır durumda olacaksınız. Girişimci olduğunuz zaman ise ülke içinde veya dışında sistemi büyütme imkanınız var" diye konuştu. İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İşKur İzmir Bölge Müdürü Kadri Kabak ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansta Türkiye'deki uzun vadeli planlama eksikliğine değinen Yorgancılar, "Güzel bir atasözümüz var, 'Yuvarlanıp, gidiyoruz.' Evet, hepimiz yuvarlanıp gidiyoruz. Ama gün içinde nereye gittiğimizin, nereye yuvarlandığımızın analizini ve takibini hiç kimse yapmıyor. Buradan mezun olduğunuzda işe girip çalışabileceğiniz işletmelerden örnekler veriliyor. Oysa 'işimi nerede kuracağım?' düşüncesini ön sıraya koymalı, kendi işinizi nasıl kuracağınızı öncelik sırası olarak belirlemelisiniz" dedi.

BAŞARI BİR GÜNDE GELMİYOR
İş hayatına atılacak gençlere, çok çalışma ve hayal gücünün öneminden bahseden Yorgancılar, Google, Apple gibi dünya iletişim devi firmaların kuruluşunun temelinde üniversite sıralarında birlikte eğitim gören gençlerin bulunduğunu belirtti. Üniversitede hızlı dağıtım sistemi ile ilgili tezi reddedilen öğrencinin ise Fedex'i kurduğunu hatırlatan Yorgancılar, "Fedex'i kuracak öğrencinin tezini okuyan hoca, 'böyle bir dağıtım sistemi kurulamaz' dedi, tezi kabul etmedi, sıfır not verdi. Ama o öğrenci fikrinde ısrarcı oldu, alanında dünya devi bir firmayı kurdu. 69 yaşındaki bir adam, iflas edip tekrar iş hayatına atılmak istediğinde yaptığı menüyü onlarca, yüzlerce restorana teklif etti. Tam 1068 kez reddedildi. 1069. ve kabul edilen teklifinden ortaya Kentucky Fried Chicken çıktı. Sabır, çalışmak ve hayal etmek. Bu üçüne sahip olan bir kişinin başarılı olmaması için hiçbir sebep yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sabır, çalışmak ve hayal etmek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN