Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Motosikletlere aman dikkat!

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Önceki gün bizim Ayvalık'ın en dikkatli motosiklet sürücüsü Papiro İbrahim Akyıl ile benim otomobilimle gidiyorduk. Ayvalık'ın 06 tabir edilen mevkiinde, karşıdan otomobiller de gelirken solumuzdan "hışım" gibi bir motosiklet bizi ve karşıdan gelen aracı sıyırırcasına geçerek çekip gitti.
Motosiklette 2 genç adam vardı.
Başlarında kask falan yoktu. Sanki ölümü göze almışlardı. Papiro İbrahim, "Bunlar yüzünden ben de iç huzuruyla motor kullanamıyorum" dedi.
Gazetelerde sık sık karşımıza çıkan haberler var. "Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, önceki gün meydana gelen trafik kazasında, bir araçla, motosiklet çarpıştı.
Kazada motosiklet sürücüsü ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı."
Ya da "Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde meydana gelen trafik kazasında, özel araçla motosiklet çarpıştı. Kazada motosiklet sürücüsü kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, kaza sırasında motosikletin arkasında bulunan eşi ise ağır yaralanarak Balıkesir Devlet Hastanesi'ne sevk edildi." Ne kadar "can yakıcı" ve "acı" haberler değil mi?

KUSURA BAKMA İŞARETİ
Önceki gün ben de böyle bir kazadan, kendi dikkatim sayesinde kıl payı kurtuldum. Ayvalık Vergi Dairesi'nin eski binasının biraz ilerisinde, yol kenarında bekleyen bir motosiklet, birden direksiyonu önüme kırarak caddeyi karşıdan karşıya geçmek istedi. Bir refleksle, hani derler ya "frene köküne kadar bastım" diye, o misal. "Zınkkk!" diye durdum. Tam otomobilin önünde, motosikletin üzerinde, başında kask olmayan, arkasında eşi olduğunu sandığım bir bayan bulunan bir sürücü, "kusura bakma" işareti yapıyor. Çaresiz başımı sallayarak yola devam ettim.
Havaların güzelleşmesiyle birlikte Ayvalık'ta motosiklet kullanımı arttı. Havaların ısınması, ulaşımda motosikleti tercih edenlerin sayısını daha da artırıyor. Dün önümde motosiklet- mobilet karışımı bir aracı kullanan şahsın, üzerinde sadece bir gömlek ve yelek, bacaklarında bir mermuda şort ve ayağında "parmak arası terlik" vardı. Gömleğini "püfür, püfür" estirip gidiyordu.
Oysa, motosiklet kullanmanın en önemli kuralı, başında kask ve korumalı kıyafet giymektir.
Uzmanlar, kask, bot, eldiven, korumalı ceket ve pantolon giymeden motosiklete binilmemesi uyarısında bulunuyor.
Motosiklet kazalarının, tüm trafik kazaları içindeki oranı ülkeden ülkeye, şehirden şehre değişiklik gösterse de, kazalarda yaralanma olasılığı araba kazalarına göre çok daha yüksektir.
Araba kazalarında yaralanma oranı yüzde 20 iken motosiklet kazalarında bu oran yüzde 80'in üzerinde. Ayrıca motosiklet sürücülerinin trafik kazalarında araç içinde olanlara oranla 16 kat daha fazla ölüm riskine sahipler.
Arabalarda kaza anında sürücü ve yolcu güvenliğini artıran çok sayıda donanım vardır: kapı barları ve kaportası, emniyet kemerleri, hava yastıkları gibi. Motosikletlerde ise en önemli koruma malzemesi koruma başlığı yani kasktır.
Yine deri ceket, pantolon ve eldiven yanında uygun ayakkabılar ve koruma gözlükleri de önemlidir.

KEYFİ BAŞKADIR AMA...

Ben hiç kullanmadım ama sanırım motosiklet kullanmanın keyfi bir başkadır. Hele "sıkışık trafikte" bu keyfe doyulmaz. Motosiklet, insanların kolayca bir yerden başka bir yere ulaşmasını sağlayan, park sorunu yaratmayan, karbon salınımı konusunda 4 tekerlekli araçlardan çok daha az salınım yapan, çevre dostu, yakıt tüketimi konusunda diğer araçlara nazaran ciddi cimri olan bir araç. Dediğim gibi bir de motosiklet kullanmanın verdiği o güzel his, "rüzgarın oğlu" ya da "rüzgarın kızı" olarak yol almak. Bunlar çok hoş şeyler ama önlem almak şartıyla. Ayvalık'ta motosiklet sayısı oldukça fazla. Trafikte, bırakın koruma elbisesini ve dizlikleri, başında kask taşıyanı görmek oldukça zor. "Kasksız motosiklet kullanmak yasak" olduğu halde, hiç kimse kaskı da polisleri de "takmıyor", hem mecazi anlamda takmıyor, hem gerçekten takmıyor. Polislerin önünden rahatça geçip gidiyorlar.
Aman siz siz olun, motosiklet kullanıyorsanız mutlaka en azından kaskınızı takın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Motosikletlere aman dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN