Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Kültürpark geliyor

Gaziemir Fuar Alanı'nın tamamlanmasıyla Kültürpark adeta yeniden yaratılıcak. Holler, kongre merkezi olacak. Yeşil alanlar artırılacak. Çalışmalar yıl sonuna kadar bitirilecek

Giriş Tarihi: 15.4.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark'taki Uluslararası İhtisas Fuar Alanı hollerini kongre merkezine dönüştürmek için düğmeye bastı. 1991 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'la ilgili açtığı ulusal proje yarışmasını kazanan mimar Şükrü Kocagöz proje müellifi olarak çalışmalara başladı. Büyükşehir'in Gaziemir'de yaptığı Yeni Fuar Alanı'nın bitmesiyle boşalacak olan Kültürpark'taki İhtisas Fuar Alanı hollerinin kongre merkezine dönüştürülmesine ilişkin proje start aldı. Proje müelliflerinden mimar Şükrü Kocagöz, düzenleme çalışmalarında Koruma Kurulu'nun onayladığı projeye sadık kalacaklarını, çalışmaları yıl sonuna kadar bitirmek istediklerini söyledi. 1991 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'la ilgili ulusal yarışma düzenlediğini belirten Kocagöz, şunları söyledi: "O yarışmayı biz kazandık. Kültürpark'ın peyzaj ağırlıklı olarak düzenlenmesi ve bütün binaların yıkılıp, yerine bir tek holün yapılması planlandı. Park düzenlemesi ile ilgili onbinlerce metrekarelik pavyon binası yıkıldı. Sıra kurulun verdiği izinlere göre peyzajın güzelleştirilmesine geldi."

HALKA DA SORULACAK

Peyzaj çalışmalarında var olan özel bitki ve ağaçların korunacağını söyleyen Kcogöz, bitki dokusununun daha da zenginleştirileceğini söyledi. Bunun için yapılan çalışmalara Başkan Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığını, bilgi aldığını, önerilerde bulunduğunu söyyleyen Kocagöz, "Ortak aklın getirdikleri öneriler de dikkate alınarak Kültürpark için en iyi düzenlemeyi yapmayı hedefliyoruz" dedi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de, düzenlemeye son şekli verilmeden önce halkın, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerine başvurulacağı bilgisini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Kültürpark geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN