Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'nin mutluluk haritası

TÜİK anketine göre, bölgenin en mutlu insanları Afyon'da. Onu Kütahya ve Uşaklılar izliyor. İzmir, Aydın ve Muğla'nın da altında, son sırada yer alıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) düzenlediği yaşam memnuniyeti anketine göre Ege Bölgesi'nin en mutlu ili yüzde 76, 4'lük oranla Afyonkarahisar çıktı. Afyon, mutluluk sıralamasında Sinop'tan sonra ülkemizin de 2. ili oldu. Ege'de, Afyon'u Kütahya ile Uşak takip etti. İzmir başta olmak üzere Aydın ve Muğla Ege'nin en az mutlu illeri oldu. Ülke genelinde 196 bin 203 kişiyle yüz yüze görüşülerek tahmini sonuçlar bulundu. İzmirli'nin özellikle Büyükşehir Belediyesi'nin kaldırım/ yol hizmetlerinden ve yeşil alan yetersizliğinden dolayı memnun olmadığı görüldü. Araştırma yetkililere aynı zamanda bir uyarı niteliği taşıdı.

MANİSA MEMNUN
Belediye hizmetleri bazında sorulan sorularda Ege Bölgesi'nde belediye hizmetlerinden en çok mutlu olan ilin Manisa olduğu görüldü. Manisalılar yol/kaldırım, ışıklandırma ve sokak lambaları gibi belediye hizmetlerinden ortalama yüzde 79,8'lik oranla memnun olduklarını dile getirdiler. İzmirlilerin ise sadece yüzde 48,6'sı Büyükşehir Belediyesi'nin kaldırım ve yol hizmetlerinden memnun olduğunu dile getirdi, ışıklandırma ve sokak lambalarını da katınca memnuniyet oranı yüzde 63'e çıktı. Belediye hizmetlerinden İzmir'den sonra en az memnun olan şehrin yüzde 55,9'luk oranla Muğla olduğu görüldü.

TOPLU ULAŞIMDA DURUM
Belediye hizmetlerinden çöp ve çevresel atık toplama konusunda Denizlililer yüzde 81,6 ile Ege'de en memnun il oldu. Denizli'yi yüzde 79,4 ile Manisa izledi. İzmir sondan 3. olurken, yüzde 62,8 ile Kütahyalılar Ege'nin en mutsuzu oldu. Toplu taşımada Ege'nin en mutlusu yüzde 77,8'le Manisa oldu. Bu alanda Kütahya yüzde 58,1'le sınıfta kaldı.

İZMİR YEŞİL FAKİRİ
Manisalılar'ın yeşil alanda yüzde 77,5'lik oranla memnun olduğu görüldü. Bu kategoride en çok yakınanlar ise yüzde 45 memnunuyet ile İzmirliler oldu. İzmirli, uzun yıllardır etkisini gösteren çarpık kentleşme ve yeşil alan yetersizliğini açıkça ortaya koydu.

ASAYİŞTE DURUM

Kamu hizmetleri memnuniyetinde asayiş hizmetlerinden en az memnun olan il yüzde 47,7 ile Muğla oldu. 2. sırada yüzde 67,1 ile Çanakkale geldi. En çok memnun olan 2 il ise yüzde 91,2 ile Afyon ve Kütahya oldu. . İzmirliler ise yüzde 76,5'luk bir memnuniyet oranıyla asayiş hizmetine olan güvenini ortaya çıkarmış oldu.

AB'YE BAKIŞ AÇISI

Olası bir Avrupa Birliği üyeliği durumuna en olumlu bakan şehir yüzde 45,7 ile Balıkesir oldu. Balıkesir bu oranla yüzde 37,1 olan Türkiye ortalamasının üzerine çıkarken Avrupa Birliği üyeliğine Manisalılar'ın sadece yüzde 20,7'si olumlu bakarak sonuncu oldu. İzmir'in ise yüzde 38,9'unun Avrupa Birliği üyeliğine olumlu baktığı ortaya çıktı. Bu sonuçla Manisa'dan sonra ikinci sırada olan İzmirliler Türkiye ortalamasının da üzerine çıktı. Kamu hizmetleri kapsamında eğitim hizmetlerinden Afyonlular yüzde 88,9, Uşak yüzde 84,7 memnuniyet bildirdi. İzmir ise yüzde 65.9 ile en az memnuniyet bildirdi. Ulaştırma hizmetinden en mutlu il yüzde 94,2 ile yine Afyon oldu. İzmir 76,7 ile yine sınıfta kaldı.

ŞEBEKE SUYU
Belediye Hizmeti olarak nitelendirilen şebeke sularından en memnun şehir yüzde 81,2 ile Denizli olurken Denizli'yi yüzde 79,3 ile Uşak takip etti. Belediye'nin şebeke suyu hizmetinden en az memnun şehir ise yüzde 63,6 ile İzmir oldu. İzmirliler'in şebeke suyundan en az memnun olan Egeli olması dikkat çekti.

SİNOP MUTLULUĞUN ZİRVESİNDE
Türkiye genelinde 125 bin 720 haneye gidilerek, 18 ve daha yukarı yaştaki 196 203 birey ile yüz yüze yapılan görüşmelerde mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2013 yılında yüzde 59 olarak tahmin edildi. Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının en yüksek olduğu il, yüzde 77,7 ile Sinop oldu. Onu sırasıyla takip eden iller; yüzde 76,4 ile Afyonkarahisar ve yüzde 75,9 ile Bayburt. Mutlu olduğunu beyan eden birey oranının en düşük olduğu il ise yüzde 42 ile Tunceli oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'nin mutluluk haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN