Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşatıyorlar

İzmir Emniyet Müdürlüğü, intihar olaylarını azaltmak için özel bir ekip kurdu. Bu ekip bunalımdaki kişileri tespit ediyor ve yeniden hayata tutunmalarını sağlıyor

Giriş Tarihi: 16.4.2014
Ülkemizde her 2.5 saatte 1 kişi intihar sonucu hayatını kaybediyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü de bu oranları İzmir olarak biraz daha aşağı çekebilmek için sıra dışı projeye imza attı. Toplum Destekli Polislik Şubesi tarafından kurulan intihar önleme ekibi bunalımdaki kişileri tespit edip yeniden hayata tutunmalarını sağlıyor. Başarılı projeleriyle dikkat çeken İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şubesi ekipleri intihar eğiliminde olanlara karşı proje başlattı. TDP ekipleri proje öncesi kentte bir araştırma yaptı. Daha önce intihar girişiminde bulunmuş ve tekrar intihar etmesi muhtemel kişilerin belirlenmesi için bir inceleme yapıldı. Kent genelinde intihar etme potansiyeli olan bunalımdaki 139 kişi tespit edildi. Bu kişiler TDP bünyesinde kurulan intihar önleme ekibine zimmetlendi. TDP ekipleri kendilerine zimmetlenen bu kişilerin adreslerini tespit ettikten sonra tanışarak iletişim bilgilerini aldı. Bu kişilerin sık sık evlerine giderek ziyaret eden intihar önleme ekipleri, şahıslarla yakın ilişkiler kuruyor, 'Her zaman sizin yanınızdayız' mesajını veriyor. Bu kişilerin bunalımdan çıkabilmeleri için psikolojik destek de sağlayan ekipler, belli zamanlarda organizasyonlar düzenlendiler. Farklı zamanlarda sinemaya, tiyatroya, geziye, pikniğe ve yemeğe götürülen şahısların sosyal ortamlarda daha fazla bulunmaları sağlandı. Proje sayesinde büyük başarı sağlayan TDP ekipleri takibe aldıkları çoğu kişinin bunalımdan kurtulmasını sağladı. Bu kişiler polisler sayesinde hayata yeniden tutunmayı başardı.

20 KEZ ÖLMEK İSTEDİ
Polisler tarafından takibe alınan 139 kişiden biri olan 25 yaşındaki Ö.Ç. isimli genç kız, polislerle tanışmadan önce 20 kere ilaç içerek canına kıymak istedi. Ekiplerin özverisiyle yaşama sevincini yeniden kazanan Ö.Ç. şimdi muhasebeci olarak çalışıyor. Kısa bir süre önce nişanlanan genç kız şu anda evlilik hazırlığı yapıyor. Polisler ile tanışmadan önce hayattan hiçbir beklentisinin kalmadığını söyleyen Ö.Ç., "Polislerin desteğiyle hayatım tamamen değişti. Hayatımda yeni bir sayfa açtım. Yakında evleneceğim. En büyük dileğim anne olmak. Toplum Destekli Polislik Şubesi'ne çok teşekkür ederim" diye konuştu. 21 yaşındaki R.B. isimli genç kız da 10 kere ilaç içerek hayatına son vermek istedi. Polisler tarafından takibe alınan ve psikolojik destek gören R.B., intihar önleme ekibinin özverisiyle hayata yeniden tutundu. Kısa bir süre önce evlenen R.B., Antalya'ya gelin gitti. Antalya'da eşiyle birlikte çok mutlu olduğunu söyleyen R.B., "Bunalım dönemlerimde polis ağabeylerim, ablalarım bana çok destek oldular. Yaptığımın yanlış olduğunu anladım. Doğru yolu buldum. Herkes hayatında yanlışlar yapabilir. Önemli olan sonunda doğruyu bulmaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşatıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN