84 yıl sonra 87 dakika

Karşıyaka ile Sakız Adası ekibi Lailapas'ın 1930 yılında aşırı yağış nedeniyle 3. dakikada tatil edilen dostluk maçı, 84 yıl sonra 10 Mayıs'ta tamamlanacak. İki yaka buluşacak

Giriş Tarihi: 17.4.2014
Karşıyaka Futbol Takımı ile Yunanistan'ın Sakız Adası'nda bulunan Lailapas arasında 84 yıl önce başlayan ancak 3. dakikada aşırı yağış nedeniyle yarım kalan dostluk maçının kalan 87 dakikası 10 Mayıs'ta Sakız'daki Fafalion Stadı'nda oynanacak. Sakız Adası'ndaki basın toplantısı öncesi Karşıyaka heyeti sıcak bir şekilde karşılandı. 7 Aralık 1930 tarihinde oynanan maçla ilgili bilgi veren Tarihçi-Yazar Giannis Makridakis, iki ülke arasındaki savaştan sadece 8 yıl sonra Mustafa Kemal Atatürk ve Venizelos'un dostluk iradesini ortaya koyduğunu ve maçın organize edildiğini bildirdi. Müsabakaya belediye ve ticaret odalarının da katılım gösterdiğini anlatan Makridakis, "Maç için adaya gelecek Türkler için özel bir organizasyon düzenlendi. Sakız Limanı, Türk ve Yunan bayraklarıyla süslendi. Hatta karşılaşma öncesi Karşıyaka takımı Yunan milli marşını, Lailapas takımı ise Türk milli marşını söyledi" dedi. Bir süre önce kapanan Lailapas takımının yeniden açılmasıyla girişimde bulunduklarını kaydeden Makridakis, "Karşıyaka'ya götürdüğümüz teklifin kabul edilmesinden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi. Karşıyaka Genel Sekreteri Mehmet Yaya ise "Bu karşılaşma Türk - Yunan dostluğu için önemli kilometre taşı olacak" dedi. Teknik Direktör Yusuf Şimşek, bu maçın kendisini heyecanlandırdığını dile getirdi.

ŞÖLENE DÖNÜŞECEK
Lailapas Yönetim Kurulu Üyesi Theodosis Grigorakis, yarım kalan karşılaşmanın 10 Mayıs'ta gelecek Türk takımının 1930'daki gibi karşılanacağını, limanda yapılacak karşılama sonrası akşam saatlerinde stadyuma geçileceğini ifade etti. Karşılaşmanın ardından Türk ve Yunan sanatçıların konser vereceğine işaret eden Grigorakis, 1930'daki takımlarda oynayan ve yönetici olan kişilerin çocuk ya da torunlarına da ulaşarak karşılaşmaya davet edeceklerini belirtti. Öte yandan 10 Mayıs'ta oynanacak karşılaşma için 1930 yılındaki karşılaşmada giyilen formanın benzerinin yeniden üretileceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
84 yıl sonra 87 dakika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN