Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Öncelik, ekonomik gelişme olmalıdır'

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, ülkenin büyüme oranlarına ulaşabilmesi için, yeni yatırımların artması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 17.4.2014
Ocak ayına ilişkin istihdam verilerini değerlendiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye'nin toplumu oldukça geren seçim atmosferinden çıkarılması ve siyasi tansiyonun düşürülerek ekonominin gündeme gelmesi gerektiğini ifade etti, çift haneli işsizlik verilerinin de bu talebin haklılığını teyit ettiğini vurguladı. Türkiye'de yaklaşık 5 milyonu sanayi sektöründe olmak üzere 25 milyon kişinin istihdam edildiğini ve her çalışanın kendisi dışında iki kişiye bakmak durumunda olduğunu hatırlatan Ender Yorgancılar, bu oranlara göre zenginleşmenin, küresel ekonomik güç olmanın oldukça güç olduğuna da vurgu yaptı, "Ekonomik gelişme sadece zenginleşme değil, ulusal çıkarlarımız için de öncelikli gündem maddesi olmalıdır" dedi.

ZENGİNLEŞMEK MÜMKÜN DEĞİL
Ocak ayı itibariyle 2 milyon 841 bin kişinin işsiz olduğunu, 25 milyon 194 bin kişinin ise çalıştığına dikkat çeken Yorgancılar, şöyle konuştu; "76 milyonluk nüfusa sahip bir ülkede 25 milyon kişi çalışıyorsa, yani her çalışan kendi dışında iki kişiye bakmakla yükümlüyse bu ülkenin zenginleşmesi mümkün değildir. Ülkenin sürdürülebilir yüksek büyüme oranlarını yakalaması için yüksek katma değer yaratacak sanayi yatırımlarının artması zorunludur. Halkın zenginleşmesi, borçlanmadan refahının artması için ise yüzde 50 düzeyindeki işgücüne katılma oranının gelişmiş ülkeler düzeyine yani yüzde 70'lere ulaşması ve işsizliğin azalması gerekmektedir.

YENİ YATIRIMLAR YAPILMALI
Bunun için ekonomi yani yatırım, üretim, istihdam ve ihracat gibi reel boyutlar gündemde ve öncelikler arasında ilk sıralara yükselmelidir. 2013 yılında daha da yavaşlaması beklenen büyüme nedeniyle işsizliğin tek haneli rakamlara gerilemesinin güç hatta imkansız görünmesi ekonomi konusunda yeni stratejilere olan ihtiyacı belirginleştirmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Öncelik, ekonomik gelişme olmalıdır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN