Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez vapurları denetime takıldı

Deniz ulaşımı için sipariş edilen 15 vapurdan, yapımı tamamlanan ikisinde Norveç denetim şirketi DNV inceleme yaptı, donanım eksiklerini saptadı

Giriş Tarihi: 19.4.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımını geliştirmek, ekonomik ömrünü dolduran eski vapurları devre dışı bırakmak amacıyla 15 adet katamaran cinsi yolcu vapuru ihalesine çıktı. Çakabey adı verilen ilk katamaran, Şubat ayında Yalova'da inşa edildiği tersaneden İzmir'e geldi. Üçkuyular'da düzenlenen törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, en kısa sürede Çakabey'in Konak-Karşıyaka seferlere başlayacağını açıkladı. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Norveçli tarafsız kontrolörlük kuruluş DNV, geminin şartnameye uygun olarak üretildiğini gösteren belgeyi verebilmek için vapurda inceleme yaptı, donanım eksiklikleri tespit etti. Eksiklerin tamamlanmasını isteyen DNV, aksi takdirde vapurun sefere başlayabilmesi için belge veremeyeceğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi, Çakabey'deki eksiklikler nedeniyle vapurun geçici kabulünü yapmadı. Eksiklerin tamamlanması için vapurun Yalova'ya, inşa edildiği tersaneye gönderilmesi gündeme geldi. Fakat daha sonra bundan vazgeçildi. Norveçli DNV'nin denetiminde vapurdaki donanım eksiklikleri İzmir'de bir bir giderildi. Bu arada vapur 2.5 ay Üçkuyular iskelesinde bağlı kaldı.

"EKSİKLER GİDERİLDİ"
Geçtiğimiz günlerde uzun süredir merakla beklenen haber nihayet geldi. DNV yetkilileri İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine şartnameye uygun olarak Çakabey'deki tüm eksikliklerin giderildiğini sözlü olarak iletti. Ardından da belge için gerekli raporun yazılmaya başlandığı ifade edildi. Belediye yetkilileri belge için gerekli raporun yazılmaya başlandığını, önümüzdeki hafta içinde önce Çakabey'in geçici kabulünün yapılacağını, ardından da İzmir Liman Başkanlığı'na vapurun sefere çıkabilmesi için gerekli olan denize elverişlilik belgesi için başvuruda bulunulacağını duyurdu. Denize elverişlilik belgesinin alınması ile birlikte Çakabey'in Konak-Karşıyaka seferlerine başlayacağı belirtildi. Çakabey'de yaşanan sorunlar, Mart ayında teslim edilmesi öngörülen ve '9 Eylül' adı verilen ikinci vapurun teslim tarihinin de ötelenmesine yol açtı. Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firmanın istediği 45 günlük ek süreyi verdi. 9 Eylül'ün de İzmir'e gelişi Nisan sonuna kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez vapurları denetime takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN