Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınıfta kaldık

İTB Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye'nin üretiminde dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümde ülke aleyhine olacak spekülatif fiyat döngüsünün son bulması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 20.4.2014
İzmir Ticaret Borsası (İZTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yaptığı açıklamada, çekirdeksiz kuru üzüm piyasasında kriz denilebilecek fiyat dalgalanmalarının yaşandığını belirtti. Üzümün, Ege Bölgesi'nde yaklaşık 100 bin üretici ailenin geçim kaynağı, bölge ekonomisinin de önemli bir itici gücü olduğunu ifade eden Kestelli, "Dünya lideri olduğumuz üzümde ülkemizin kaybedeceği spekülatif fiyat döngüsü artık bitmelidir. Bugün balon patlamış ve üzüm fiyatları 3 lira seviyelerine kadar gerilemiştir. 5.5 liradan 3 liraya inen bir üründe son derece ciddi bir kriz var demektir" dedi.

İHRACAT GERİLEDİ
Çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin yüzde 90'ının ihraç edildiğine dikkati çeken Kestelli, fiyatların dünya ile rekabet edebilecek düzeyde olması gerektiğini belirtti, "Balonlaştırılan fiyatlar yüzünden ihracatta ciddi pazar kayıplarına uğramış durumdayız. Biz 5 lirayı beğenmeyip mal satmazken bu rakamı olumlu bulan İran ve ABD gibi üretici ülkeler bizim pazarımızı aldı. İhracatımız 160 bin tondan 110 bin tona geriledi. Bugün balon patlamış ve üzüm fiyatları 3 lira seviyelerine kadar gerilemiştir. 5.5 liradan 3 liraya inen bir üründe son derece ciddi bir kriz var demektir. Bazı kurumlar bunun bir oyun olduğunu beyan etmektedir. Ancak kazananı olmayan bir oyun olmaz. Bu fiyatla üretici, aracı, tüccar, ihracatçı hepsi zarar etmektedir. Yani her kesim kaybetmiştir. Türk üzümcülüğü kaybetmiştir" diye konuştu. Spekülatif fiyat artışlarının ihracatı olumsuz etkilediğini vurgulayan Kestelli, "Üzüm fiyatlarının aşırı yükselmesi durumunda diğer üretici ülkeler devreye girerek pazarımızı kapmaktadır. Sezonun hemen başında yaşanan gelişmeler piyasa üzerinde ciddi baskı kurmuş, rekoltenin bir önceki yıla göre yarı yarıya düşeceği söylentisi yayılmış, üzüm fiyatlarının 6-7 liraya yükseleceği spekülasyonu yapılmış ve üreticimize mallarını satmamaları telkin edilmiştir. Bunun sonucu olarak eylül-ekim aylarında olması gereken ürün arzları olmayınca fiyatlar o dönemde 5 liranın üzerine çıkmıştır" dedi.

AKM'DE MÜZİK ZAMANI
İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, 22 Nisan'da Atatürk Kültür Merkezi'nde anlamlı ve farklı formatta bir program akışıyla İzmirli sanatseverlerin huzurunda olacak. Saat 20:00'de başlayacak konserde Türk dünyasının değişik bölgelerinden ve Anadolu'nun farklı yörelerinden Türküler ve halk dansları sergilenecek. Ankara Devlet Türk Dünyası Müzik topluluğu sanatçıları Çiğdem Gürdal ve Cem Gürdal da konuk sanatçı olarak çok nadide eserlerden örnekler sunacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınıfta kaldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN