Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çare destekte

İlik nakli bağışçısı olanlardan alınan yüksek ücretler, gönüllüler için caydırıcı oluyor. Tepecik Hastanesi Doku Merkezi Sorumlusu Pirim, "Çare hayırsever ve iş dünyasının desteğinde" dedi

Giriş Tarihi: 21.4.2014
Her yıl binlerce çocuk ve yetişkin hasta, uygun ilik bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Ülkemizde aktif olarak sadece İstanbul ve Ankara'da bulunan ilik bankaları yeterli olmuyor. Bu kısıtlı olanaklara bir de ilik nakilleri için bağışçılardan alınan tarama ücretlerinin yüksek olması eklenince, hastaların işi iyice zora giriyor. Sağlık Bakanlığı, nakil bekleyen hasta yakınları öncelikli olmak üzere 30 kişiye ücretsiz ilik tarama kontenjanı veriyor. Tarama yapılan 30 kişide hastaya uygun ilik bulunmadığı takdirde, iş mucizelere kalıyor. Çünkü bu 30 kişi dışında bağışçı olanlardan ortalama 500 lira gibi bir ücret alınıyor. Bu da bağışçıları gönüllülükten vazgeçiriyor. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnsan Doku Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Pirim, ücretsiz tarama için 30 kişilik kontenjan sayısının ABD ve Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde 10'u geçmediğini belirtti, "Ancak bu ülkelerde oluşan bilinç sayesinde, ilik bankalarına hayırseverler gerek maddi gerekse de malzeme yardımında bulunuyor. Bu sayede ilik bankaları gelen yardımlar sonucu ücretsiz olarak gönüllü donörlerin taramalarını yapıyor. İlik bankasına kayıtlarını yapıyor. Türkiye'de de bu bilincin oluşması gerekiyor" dedi.

MADİ SORUNLAR VAR
Hastane olarak 2 yıldır donör kaydı yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Pirim, şu bilgileri verdi: "Düşünün her hasta için 100 kişi gönüllü donör oluyor. Devletin vermiş olduğu 30 kişilik hakkı kullanıyoruz. 31. kişiye geldiğimizde karşımıza maddi sorun çıkıyor. Hastane olarak bu taramadan bir ücret kazanmıyoruz. Bir donörün, HLA doku tipi örneğine bakmanın maliyeti 500 lira civarı. Bu rakam sadece malzeme parası. Hastane olarak bunu karşılamamız mümkün değil. Hastanemizde yaklaşık bin kişi gönüllü donör olarak HLA taramasını bekliyor."

KAMPANYA BAŞLATILMALI
Prof. Dr. Pirim, bu sorunun çözümü olduğunu belirtti, hayırseverlerin, sanayicilerin, kentin önde gelenlerinin başlatacağı bir kampanyanın başlatılabileceğini söyledi, şöyle dedi: "Mesela sıraya giren donörleri paylaşarak, bir hayırsever 100 tanesinin taraması için gerekli malzemeyi bize bağışlayabilir. Diğeri gücünün yettiği kadarını karşılar. Biz para istemiyoruz, önceliğimiz bu testlerin yapılabilmesi için gereken malzemeye sahip olmak. Birileri elini taşın altına koyarsa bir çok cana şifa olabilir. Bu kampanya için sivil toplum kuruluşlarına da görevler düşüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çare destekte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN