Çocuklarımız neşeyle doldu

Giriş Tarihi: 24.4.2014

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de törenlerle kutlandı. Şenlik havasında geçen etkinliklerde çocuklar doyasıya eğlendi

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumhuriyet Meydanı'nda resmi kurumların ve yerel yönetim temsilcilerinin katıldığı törenler coşkuyla kutlandı. Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan kutlama törenlerine İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, vali yardımcıları, ilçe belediye başkanları, çok sayıda resmi kurum yöneticisi, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenler sabah saat 09:30'da Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başladı. Ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan kutlama törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının arından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Törene Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocuklar da katıldı. 24 öğretmenin 620 öğrenciyle birlikte hazırladığı gösteri izleyenlerden büyük alkış aldı. Kutlamalarda en dikkat çeken manzara ise, protokol üyesi resmi görevlilerin günün finalinde İzmir Marşı eşliğinde dev Atatürk posteri açan yüzlerce çocuğu ayakta alkışlaması oldu.

"SAYGIYLA ANIYORUZ"
Törende bir konuşma yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, "1'inci Dünya Savaşı ve sonrasında Osmanlı Devleti topraklarının büyük bir bölümünde işgaller ve isyanlar yaşandığını belirtti, Balkanlar'da Kafkaslar'da, Kuzey Afrika'da, Bosna'da, Musul'da , Anadolu'da, Çanakkale'de özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi verildiğini söyledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki heyetin Samsun'a geldiğini, Erzurum ve Sivas kongrelerinin arından, Ankara'da 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'de "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" dediğini belirtti. Atatürk'ün 23 Nisan'ları çocuklara armağan ettiğini vurgulayan Bardakçı, "Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk devletinin devamını emanet edeceğimiz cumhuriyetin yeni bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı önemli birer vesiledir" diye konuştu. 23 Nisan kutlamaları çeşitli etkinliklerle devam etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gündoğdu Meydanı'nda düzenlediği şenlikte konserler, jonglör gösterisi, yüz boyama, kareoke yarışması, illüzyon gösterisi ve alev üfleyen adam etkinlikleri yer alırken, miniklere pop-corn, parmak şeker ve macun ikram edildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, bu hafta İzmir Doğal Yaşam Parkı'nı ziyaret eden çocuklardan giriş ücreti almayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarımız neşeyle doldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN