Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teleferik için düğmeye basıldı

Büyükşehir Belediyesi'nin Basmane'den Kadifekale'ye kuracağı teleferik tesisleri için Avusturya firması çalışmalara başladı. Tesisin en geç 3 yıl içinde bitirileceği belirtildi

Giriş Tarihi: 25.4.2014
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun seçim meydanlarında sıkça dillendirdiği ve seçim bildirgesinde de yer verdiği Kültürpark'tan Kadifekale'ye teleferik projesi için çalışmalar başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Avusturya'da teleferik konusunda dünyaca ünlü bir firmayı İzmir'e davet etti. Geçtiğimiz haftalarda İzmir'e gelen yabancı uzmanlar, teleferiğin kurulması öngörülen bölgede incelemelerde bulundu. Uzmanlar ülkelerine geri dönerken kendilerinden proje ile ilgili ön rapor hazırlamaları istendi. Büyükşehir Belediyesi de bir yandan 1230 metre uzunluğundaki hat üzerinde ön çalışma yaptı. Bu kapsamda Kültürpark Basmane girişinde bir kule kurulması öngörüldü. Bu kule aracılığı ile teleferikle seyahat eden yerli ve yabancı turistlerin kabinlere biniş ve inişlerini güvenli şekilde sağlamaları planlandı.

KABİNLER 8 KİŞİLİK
Öngörülen düzenlemeler bununla da sınırlı kalmadı. Yapılan hesaplamaya göre hat üzerinde çalışacak olan yolcu kabinlerinin 8 kişilik ve kabinler arasındaki mesafenin de 150-200 metre arasında olması planlandı. Tepe nokta Kadifekale'de ise yolcu iniş ve biniş istasyonunun tarihi surların ana giriş kapısının yanına yapılması öngörüldü. Yaklaşık 35 metre yüksekliğinde olacak olan çelik taşıyıcı direkler üzerine kurulması öngörülen tesisle ilgili bu ön proje, yerinde inceleme yapmak için Avusturya'dan gelen firma yetkilileri ile de paylaşıldı. Projenin tamamlanması ile birlikte kente gelen yerli ve yabancı turistlerin eşsiz İzmir manzarası eşliğinde teleferikle Kültürpark'tan Kadifekale'ye çıkarılması öngörüldü. Avusturya firmasının hazırlayıp Büyükşehir Belediyesi'ne göndereceği ön proje üzerinde çalışılarak şartname hazırlanacak. Büyükşehir Belediyesi ardından şartnameye uygun olarak nihai proje ve yapım ihalesine çıkacak. Ardından da proje için ilk kazma vurulacak. 2014 sonu 2015 sonunda ihaleye çıkılması öngörülen proje 2016 ya da 2017'de faaliyete geçebilecek. Böylece İzmir Balçova'dan sonra ikinci teleferik tesislerine kavuşmuş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teleferik için düğmeye basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN