Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de yeni yapılanma

Kadro değişimi için, teşkilat şeması yeniden oluşturuluyor. Yeni görevlendirme şemasının bir an önce oylanması için, Büyükşehir Meclisi'nin Mayıs ayı ortalarındaki toplantısı 30 Nisan'a alındı

Giriş Tarihi: 29.4.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde beklenen kadro değişimi, belediyenin teşkilat şemasının değişimiyle gerçekleşecek. Başkan Aziz Kocaoğlu bir yandan yer değiştireceği veya görevden alacağı bürokratlarla ilgili çalışmasını yaparken, öte yandan Bütünşehir Yasasıyla birlikte artan kadro sayısına göre yeni teşkilat şeması yapıldı. Yeni şema için Mayıs ayının ikinci haftası gerçekleşecek olan olağan meclis toplantısı beklenmeksizin 30 Nisan'da olağanüstü meclis toplantısı yapılması kararlaştırıldı. Tek gündemle toplanacak olan meclis, yeni görevlendirme şemasını oylayacak. Ardından da yeni yapılanma ile birlikte yeni görev dağılımları da gerçekleşecek. Başkan Kocaoğlu'nun aylardır üzerinde titizlikle çalıştığı deyim yerinde ise ser verip sır vermediği kadro operasyonu büyük merak konusu olurken kulislerden sızan bir isim Büyükşehir Belediyesi'nde gündeme bomba gibi düştü. Edinilen bilgiye göre Başkan Kocaoğlu, yeni dönem için Ankara Çankaya Belediyesi'nde geçen dönem başkan yardımcılığı görevini yürüten ve şehir plancılığı konusunda doktora yapan Buğra Gökçe'yi transfer etti. Gökçe'nin Raylı Sistem Daire Başkanlığı'nın başına gelmesi bekleniyor. Kocaoğlu'nun yeni dönemde, CHP'den 30 Mart seçimlerinde Bayındır'dan Başkan adayı gösterilen, ancak ayağından sakatlandığı için çekilen Totuk'a da görev vermesi bekleniyor.

KOCAOĞLU'NDA SAKLI

Kocaoğlu ve üst düzey bürokratlarını çalışması sonucu ortaya çıkan yeni şemayla 22 olan daire başkanlığı sayısı 37'ye çıkarıldı. Ancak bu sayının şimdilik 31'de kalması öngörüldü. Yeni şemaya göre Başkan Kocaoğlu, bürokratlarla ilgili tasarrufunu kullanarak atamalar yapacak. Atamalarda, kapanan İl Özel İdaresi'nden gelen bürokratlara da görevler verilecek. Ancak bu isimleri sadece kocaoğlu'nun bildiği belirtildi. Belediye kulislerinde Büyükşehir kadrolarına mevcut belediye ve il özel idaresinden gelenler dışında, başka kentlerden bir veya iki bürokratın da göreve başlayabileceği öne sürüldü. Emekliliği gelen ve yolların ayrılmasına karar verilecek bürokratlar önce izne çıkarılacak, yerlerine yapılacak vekalete atamalar daha sonra asalete dönüştürülecek. Belediye'nin farklı birimlerindeki bürokratlara yeni görevler verilerek bir kan değişimi de yapılacak.

1286 YENİ KADRO
Norm kadro değişikliği ile Büyükşehir'deki memur ve daimi işçi kadrolarında da artış gözlendi. Hukuk müşaviri, müfettiş, müfettiş yardımcıları, daire başkanlığı şube müdürü, zabıta daire başkanlığındaki müdür sayısı artırıldı. Daimi işçi sayısı da 2723'ten 3 bin 294'e çıktı. Yeni düzenleme ile idari ve teknik personel kadro sayısı da 5 bin 302'den, 6 bin 588'e çıkarıldı. Böylece Büyükşehir'e 1286 yeni kadro gelmiş oldu. Ancak yetkililer, yeni kadro verilmiş olmasının yeni eleman alımı anlamına gelmediğini, ihtiyaç olması durumunda personel alınacağını açıkladı, "Şu anda personel alımı söz konusu değil" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de yeni yapılanma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN