Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jeotermal zengini kullanım fakiriyiz

İzmir en çevreci enerji kaynağı jeotermalle konut ısıtmada potansiyelin ancak yüzde 20'sini kullanıyor

Giriş Tarihi: 29.4.2014
Türkiye, dünyada jeotermal zenginliği ile 7'inci sırada yer alıyor, ancak bu potansiyelinin yüzde 12'sini kullanabiliyor. Türkiye'de 2018 yılına kadar 1 milyon konutun alternatif enerji kaynaklarından jeotermal enerji ile ısıtılmasının hedeflendiğini belirten Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurdan Yıldırım Özcan, hedefe ulaşıldığı takdirde 32 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğün sağlanabileceğini hatırlattı.

5 KAT FAZLA ISITILABİLİR
İzmir'in mevcut potansiyelini değerlendiren Nurdan Yıldırım, şehrin mevcut potansiyeli ile 5 kat fazla konutun ısıtılabileceğini söyledi. Yıldırım, İzmir'de jeotermal enerjinin yüzde 59 gibi büyük kısmının konut ısıtmaya yönelik kullanıldığını söyledi, diğer kullanma alanlarının tarımsal ve endüstriyel uygulamalar ve termal turizmde yoğunlaştığı bilgisini verdi, şöyle dedi: "İzmir'de yapılan yatırımlar ve jeotermal enerji potansiyeli temel alındığında, potansiyelin yaklaşık yüzde 60'ından yararlanıldığı ve mevcut elektriksel üretim potansiyelinin ise henüz değerlendirilmediği görülüyor. İzmir'deki jeotermal kaynaklar sıcaklık açısından çeşitlilik göstermektedir. Balçova ve Narlıdere'deki kaynakların 100 bin konutu ısıtmaya yetebilecek bir potansiyele sahip olduğu belirlendi. Çeşme'deyse 9 bin konutluk potansiyel kaynak mevcut olmasına karşın şu an için hiç kullanılmıyor. Seferihisar, Balçova ve Dikili kaynakları ise elektrik üretimi için uygundur. İzmir ilinde mevcut jeotermal alanlardaki jeotermal potansiyelin kullanılır hale gelmesi ile birlikte, 5 kat fazla konutun ısıtılabileceği görülüyor" diye konuştu.

Türkiye Jeotermal Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre Ege'de jeotermal enerji ile ısıtılabilecek potansiyel yerleşim birimleri ve ısıtabileceği konut kapasiteleri şöyle:
Denizli ve civarı 120 bin.
Aydın ve civarı 120 bin
Balıkesir ve civarı 25 bin.
Manisa ve civarı 85 bin.
Kütahya ve civarı 25 bin.
Nazilli 25 bin.
Dikili ve Bergama 25 bin. lAliağa 15 bin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jeotermal zengini kullanım fakiriyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN