Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostluğumuz, petrol kuyusundan da derin

TURAB tarafından Çeşme'de düzenlenen ve 570 konuğun katıldığı Yapı Zirvesi'nde konuşan Bakan İdris Güllüce böyle dedi ve ekledi: Bu dostluğu ticaret alanında da geliştirmeliyiz

Giriş Tarihi: 30.4.2014
Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği tarafından Çeşme'de düzenlenen "1. Türk Arap Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı - Yapı Zirvesi"nin açılış törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yaptığı konuşmada Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki dostluğun "petrol kuyusundan daha derin" olduğunu, birbirini unutan bu iki kardeşin son 12 yılda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetlerinin çabalarıyla tekrar bir araya geldiğini ifade etti. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin olabildiğince artırılması ve bu konuda aşırıya kaçılmasından endişe edilmemesi gerektiğini ifade eden Güllüce, Türk müteahhitlik firmalarının son 10 yılda, 102 ülkede, 220 milyar dolarlık iş yaptığını ve halen dünya ikincisi olduğuna dikkati çekti. Arap ülkelerinin sağlayacağı işbirliğiyle inşaatta dünya birincisi olmanın mümkün olduğunu kaydeden Güllüce, şunları söyledi: "Bu konuda Yavuz Sultan Selim'in dünyanın tümüne açılma misyonuna uygun hedeflerin konması gerektiğine inanıyorum. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki konut ve malzeme satışlarının ise yeterli bulmuyorum. El ele verip çok büyük inşaat ve üretim firmaları oluşturabiliriz. Bu gidiş gelişlerimizi ticaret ve dostluğa dönüştürebiliriz." AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ise etkinliğe kat��lan ülkelerin bayraklarında ortak işaret olan hilalin Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki birlik ve beraberlik sembolü olduğunu ifade etti.

BERABERLİK SEMBOLÜ

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır da Türk şirketlerinin dünya genelinde yürüttüğü projelerin 55 milyar dolarlık hacme sahip olduğunu, bu rakamın 36 milyar dolarının Arap ülkelerine yapıldığını dile getirdi. Son 10 yılda ülkemize gelen Arap yatırımının da 9 milyar dolara çıktığını ifade eden Nasır, "Çin'den sonra inşaat sektörüne bakıldığında Türk müteahhitleri ikinci sıradadır. Bu başarı Arap dünyasında da kendisini hissettirmiştir. Arap ülkelerindeki bir çok projeye Türk firmalar damga vurmuştur" dedi. 20 ülkeden 570 Arap işadamı ve yöneticilerin katıldığı zirve sonrası 130 firmanın katılımıyla düzenlenen fuarın açılışı yapıldı. Zirve kapsamında ayrıca Türk ve Arap firmaları arasında ikili görüşmeler de gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostluğumuz, petrol kuyusundan da derin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN