Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir Antik Kenti'ne Fransız eli değecek

Fransız Kültür'de iki gün sürecek "Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırmaları" çalıştayında, Louvre Müzesi'nden gelecek arkeologlar, heykeller ve pişmiş toprak heykelcikler hakkında konuşacak

Giriş Tarihi: 1.5.2014
İzmir Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile yarın ve cumartesi günlerinde düzenlenecek olan "Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırmaları" isimli çalıştayda, dünyanın en büyük antik agoralarından birine sahip olan, Kadifekale ile Kemeraltı arasında uzanan Antik Smyrna Kenti ve kazı süreci masaya yatırılacak. Yurtiçinden ve yurtdışından bilim insanlarının katılımı ile düzenlenecek çalıştayda, Smyrna Antik Kenti'ndeki kazı süreci, çıkan tarihi eserler, İzmir'de Kent İçi Sit Alanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin korumaya yönelik çalışmaları, Hitit Çağı'nda İzmir gibi konuları tartışmaya açacaklar. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve Total Oil Türkiye A.Ş tarafından desteklenen ve Smyrna Antik Kenti Kazı Araştırma ve Restorasyon projesini yürüten ekibin başında bulunan Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy'un da katılacağı etkinlik tarihe ışık tutacak. Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan, bünyesinde çok önemli tarihi eserleri barındıran Louvre Müzesi'nden gelecek arkeologlar Ludovic Laugier ve Isabelle Hasselin Rous, Smyrna Antik Kenti'nde bulunan heykeller ve pişmiş toprak heykelcikler hakkında konuşacaklar.

'DEĞER KATMAK İSTİYORUZ'
İzmir' in kültür ve tarihi bakımdan büyük bir zenginliğe sahip olduğunu kaydeden İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Emmanuel Houles, "Smyrna Agorası, Antik Çağ'da İzmir'in en önemli ticari, siyasi ve dini etkinliklerin yoğunlaştığı ve birçok sosyal olayların yaşandığı kentin önemli bir odak noktası idi. Biz de o dönemin ruhunu anlamak ve İzmir'in kültür hayatına değer katmak için organize edilecek olan bu etkinliği ağırlamaktan mutluluk duyacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Antik Kenti'ne Fransız eli değecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN