Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rungis gibi hal İzmir'e yakışır'

Giriş Tarihi: 1.5.2014
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Nisan ayı Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, seçimlerin bitmesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden talepleri olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan yeni dönemin temel odaklarından birisinin tarım olmasını beklediklerini dile getiren Kestelli, "Bugün Türkiye'nin toplam tarım arazisinin yüzde 56.8'i toplam 30 büyükşehir belediyesinin sınırları içinde. Dolayısıyla tarımın zarar görmesini önlemek, tarım topraklarını korumak ve tarımı geliştirecek çalışmalara liderlik etmek, çağdaş büyükşehir belediyecilik anlayışının olmazsa olmazıdır. İzmir'in, Paris'teki Rungis tarzı çağdaş bir hale ihtiyaca uygun bir kesimhaneye kadar ihtiyaç duyduğu tüm önemli işlerde Belediye'den öncülük beklentimiz var. Umuyoruz ki yeni dönemde İzmir, ortak aklı daha çok kullanıp çağdaş bir metropol olma yolunda daha hızlı ilerleyen bir kent hüviyetine bürünür" dedi. Türkiye'nin para bolluğunda yolun sonuna geldiği belirten Başkan Kestelli, atılması gereken adımların hayata geçirilmesiyle Türkiye'nin bir cazibe merkezi haline dönüşebileceğini aksi halde orta gelir tuzağından çıkmanın zor olacağını belirtti.

FİYATLAR TAVAN YAPTI
İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz ise, sadece bir gece önce kuru kayısı için 250 bin ton rekolte geleceği konuşulurken bir anda ertesi gün başlayan kötü beklentinin fiyatları uçurduğunu vurguladı. Borsa'ya konuk oda olarak davet edilen Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk de, Borsa ve odaların yardımına ihtiyaç duyduklarını talebini ettiğimiz bir kaç konu olduğunu vurguladı, "Ulaşım konusunda İzmir limanının özelleştirilmesi veya yönetimimizde yapı değişikliğine gidilmesi taraftarıyız. Aliağa'da ihtisas bölgeleri oluşturulmalı. Yüzde 92'si karayolunu kullanılıyor bunun bir kısmını deniz yoluna yönlendirmeli" dedi.

Seçimlerin bitmesiyle Büyükşehir'den öncülük beklentileri olduğunu belirten İTB Başkanı Işınsu Kestelli, Paris'teki Rungis gibi çağdaş bir halin İzmir'e yakışacağını söyledi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rungis gibi hal İzmir'e yakışır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN