Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çifte bayram

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZENERJİ'de çalışan 3 bin 400 işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri, yargı kararıyla yeniden başlayacak

Giriş Tarihi: 2.5.2014
İzenerji şirketinde örgütlü DİSK ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında 3 bin 400 işçiyi kapsayan toplu sözleşme sürecine, nokta koyan Yüksek Hakem Kurulu kararına yargı 'Dur' dedi. İzmir 11. İş Mahkemesi, DİSK'in YHK'nın kararının iptaline ilişkin başvurusunu kısmen kabul etti. Büyükşehir ile DİSK'e bağlı Genel İŞ sendikası arasında 3 bin 400 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine, sendika greve gitme kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi de konuyu 2013 Temmuzu'ndaYüksek Hakem Kurulu'na taşıdı. Grev uygulamaya konacağı gün, YHK toplu sözleşmeyi karara bağladı. Bunun üzerine sendika greve son vermek zorunda kalırken işçilerle belediye yönetimi arasında ipler gerildi. Toplu sözleşmenin YHK'da sonuçlanması sendikada sıkıntı yarattı, Şube Başkanı Taner Şanlı istifa etti, işçilerden gelen tepki üzerine kararından vazgeçti.

SEVİNÇ YAŞADILAR

Daha sonra DİSK, YHK kararının iptali için konuyu yargıya taşıdı. İzmir 1. İş Mahkemesi sendikanın talebini kısmen kabul etti. Mahkeme, YHK'nın toplu iş sözleşmesine ilişkin kararının sadece grev yasağı bulunan yerler için geçerli olduğuna dikkat çekti. Davalı İZENERJİ'nin grev yasağına tabi olmadığı için toplusözleşme görüşmelerinin kaldığı yerden devamına hükmetti. Karar sendikada işçiler arasında büyük sevinç yarattı. 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı, işçinin yargıda örnek olacak bir zafer kazandığını söyledi, şöyle dedi: "Karar, grev hakkımızı bizlere geriye veriyor. Kararın Yargıtay süreci de olduğu için azami 2 ayda sonuçlanacaktır. Artık bu ülkede kimsenin toplu sözleşmeyi YHK'ya gönderme bahanesi kalmamıştır. Ama biz kısmi değil, kalıcı çözüm istiyoruz. Biz YHK'nın tamamen kaldırılmasını ve kapatılmasını istiyoruz."

KOCAOĞLU'NA ÇAĞRI
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Aziz Kocaoğlu'na uzlaşma çağrısında da bulunan Şanlı; "Biz başından bu yana hiçbir zaman grevden yana olmadık. Bu iş yerleri bizim iş yerlerimiz, bizim ekmeğimiz. Yargıtay'a gitmeden, birlikte yeniden masaya oturalım. Eksikleri birlikte giderelim. İZENERJİ işçinin kayıplarının telafi edilmesi için adımlarımız olacak. Önce toplu sözleşme masasına Büyükşehir Belediyesi'ni davet edeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çifte bayram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN