Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunu yapan biziz!

Alınan tüm önlemlere, zaman zaman yetersiz kalsa da yapılan çalışmalara karşın, denizimiz çöplük olmaktan kurtulamıyor. Çünkü İzmirli eline geçerse denize ya da dere yataklarına atıyor

Giriş Tarihi: 3.5.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin denizden ve karadan yaptığı temizlik çalışmalarına rağmen, Körfez'den ve dere yataklarından toplanan çöp ve atık miktarındaki artış her geçen yıl artıyor. 2014 yılının ilk 4 ayında denizden toplam 671 ton çöp topladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşları İzmir Körfezi'ni temiz tutmaları konusunda özenli olmaya çağırdı. Kirliliğe neden olan başlıca etkenin, kaynak ve derelere atılan çöplerin yağışlarla denize taşınması olduğu açıklandı.

NE ARARSAN VAR

Yetkililer, yoğun olarak yapılan rutin temizliğe, alınan bazı ek önlemlere karşın, özellikle dereler yoluyla Körfeze taşınan çöp miktarının hızla arttığını söyledi, şu bilgileri verdi: "Körfezden 2002 yılında 112 ton çöp ve atık toplandı. Bu rakam 2003'te 190 ton, 2006 yılında 515 tona çıktı. 2009 yılında 724 ton, 2010 yılında 646 ton, 2011 yılında da 768 ton çöp toplandı. Rakam, maalesef 2012 yılında 1600, geçtiğimiz yıl ise 1730 tona yükseldi." Deniz yüzeyinde çeşitli nedenlerle biriken katı, sıvı, yağ ve petrol türü atıkların, düzenli olarak Büyükşehir'in, Mavi Körfez- 2 ve Çevre-1 gemileri ile deniz süpürgesi tarafından temizlendiğini belirten Büyükşehir yetkilileri, "Körfezi temiz tutmak için büyük çaba harcanıyor. Kirliliğe neden olan başlıca kaynak, derelere atılan çöplerin yağışlarla denize taşınması. Rutin temizliklerde, ot, yosun gibi olağan çöplerin yanısıra doğada yok olması mümkün olmayan pet şişe, teneke, naylon poşet gibi atıklara da rastlıyoruz. Dere ağızlarında ise ev eşyaları ve hayvan ölüleriyle bile karşılaşıyoruz. Karadan ve denizden yoğun bir şekilde temizlik yapmamıza rağmen ne yazık ki, denizden topladığımız atık miktarında giderek bir artış gözlemliyoruz. Vatandaşlarımızı, bu konuda biraz daha özenli ve dikkatli olmaya davet ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunu yapan biziz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN