Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçanyol için düğmeye basıldı

Giriş Tarihi: 3.5.2014

Homeros Bulvarı'nı Otogar'a bağlayacak ve bölgedeki trafiği büyük ölçüde rahatlatacak olan yolun ikinci etabı için kamulaştırmalara iki uçtan başlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda açılışı gerçekleştirdiği Homeros Bulvarı'nı Otogar'a bağlayacak olan "Uçanyol" projesinin ikinci etabı için de çalışmalara başladı. 27 Ocak'ta ihalesi düzenlenen yol için proje hazırlanırken, bir yandan da kamulaştırma çalışmalarına iki koldan başlandı. Buca Şirinyer tarafından yürütülen kamulaştırma çalışmaları şimdi de yolun diğer ucu olan Işıkkent tarafından başlandı. İlk etapta 12 bin 596 metrekarelik alanın kamulaştırılması gündeme geldi. Halk arasında "Uçanyol" olarak da adlandırılan projenin Yeşildere Caddesi ile Menderes Caddesi arasında kalan ve Homeros Bulvarı isimli viyadük kısmının açılması ile birlikte rahat bir nefes alan Buca trafiği, projenin devamını teşkil eden otogar bağlantı yolunun yapılması ile büyük ölçüde rahatlayacak.

2 PARSEL TAMAM

Etap etap gerçekleştirilen kamulaştırma çalışmaları kapsamında Altındağ'daki yol güzergahında kalan 55 parsel için kamulaştırma kararı alındı. 10 parsel maliki ile uzlaşma sağlanırken 2 parselin tapusu belediyeye geçti. Belediye yetkilileri 8 parselin de tapu devir işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. 30 parsel sahibi ile kamulaştırma bedeli konusunda uzlaşma sağlanamadı. Bu kişilerin yargıya başvuracakları öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi'nin 27 Ocak'ta düzenlediği proje ihalesini kazanan yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. 200 gün içinde hazırlanacak proje kapsamında alanın zemin etütleri, güzergah çalışmaları, altyapı planları, aydınlatma ve yeşil alanları ile haritacılık hizmetleri hazırlanacak ve yüklenici firma tarafından idareye sunulacak. İlgili meslek odaların ve resmi kurumların onayına sunulacak olan uygulama projeleri ile ilgili sürecin tamamlanmasının ardından, yapım ihalesine çıkılacak, ikinci etap için ilk kazma vurulacak. Büyükşehir, 6.2 kilometrelik Otogar Uçanyolu için yaklaşık 90 milyon lira harcayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçanyol için düğmeye basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN