Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çakabey'den siftah

Körfez'de taşımacılık yapacak 15 adet geminin ilki olan Çakabey, geldikten 84 gün sonra ilk yolculu seferini Konak- Karşıyaka arasında yaptı

Giriş Tarihi: 4.5.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımını daha etkin kılmak için yapım ihalesine çıktığı 15 yolcu vapurundan ilki olan Çakabey İzmir'e geldikten 84 gün sonra ilk yolculu seferini yaptı. Konak Vapur iskelesinden kalkan Çakabey, 12 dakika sonra Karşıyaka Vapur iskelesine yanaşıp yolcularını indirdi. Böylece yolculuk Çakabey'le 8 dakika kısalmış oldu. Başkan Kocaoğlu yolcu vapuruna ilk binen Esra Şener'e çiçek ve plaket verdi, ardından da Çakabey'in sefer emir defterini imzaladı. Konak'tan Karşıyaka iskelesine ilk seferini yapan Çakabey'i Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar karşıladı. Akpınar, Başkan Kocaoğlu'na çiçek verdi, yeni vapurun İzmir'e ve Karşıyakalılara hayırlı, uğurlu olmasını diledi.

SAAT 11.40'DA KALKTI
84 gün önce imal edildiği Yalova'daki Özata tersanesinden İzmir'e getirilen Çakabey, yolcu vapurundaki çocukluk hastalıklarının giderildiğini ve gerekli izinler alındıktan sonra sefere hazır hale geldiğini belirten Başkan Kocaoğlu, yeni vapurun İzmirlilere hayırlı uğurlu olmasını diledi. Gemi imal edilip İzmir'e getirildikten sonra yapılan incelemede bir takım eksikliklerin tespit edildiğini hatırlatan Kocaoğlu, "Vapurun çocukluk hastalığı diyebileceğimiz ufak tefek eksiklikleri vardı. Hepsi giderildi, her türlü belge alındı. Kaptanlarımız iskelelere yanaşma eğitimi yaptılar ve Çakabey ilk seferini 11.40 itibariyle gerçekleştirdi. Konak'tan kalkan vapur Karşıyaka İskelesine yanaştı" diye konuştu. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kocaoğlu, Binali Yıldırım'ın 'Gözüm kulağım İzmir'de olacak' sözlerini de değerlendirdi, "Çok iyi. Kendisine teşekkür ediyorum. Gözünün kulağının İzmir'de olması bir İzmir Milletvekili olarak son derece önemli ve kıymetli. Bu İzmir'in projelerini merkezi hükümette takip edeceği ve oradaki onayları çıkaracağı anlamına geliyor. Ben böyle anlıyorum. Kendisine de buradan sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum" diye konuştu. İmalatı tamamlanan 9 Eylül isimli ikinci vapurun da önümüzdeki günlerde İzmir'e geleceğini ifade eden Kocaoğlu, "9 Eylül ikinci vapur olacağı için onda süreç daha hızlı ilerleyecektir. 2017'nin sonuna kadar da 15 gemi devreye girmiş olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakabey'den siftah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN