11 farklı insanın gözünden İzmir

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim elemanları ve öğrenciler, çektikleri uzun metrajlı belgesel filmi "İnsan Kent" ile İzmirliler'in gözünden İzmir'i anlattı

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Filmin genel yönetmenliğini yapan Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazlı Bayram, binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan, her coğrafyadan, dinden ve kültürden insanların hoşgörüyle bir arada yaşadığı İzmir'in bu yapısını, yıllarca önce ya kendileri ya da ataları İzmir'e gelen farklı coğrafyalardan 11 farklı insanın gözünden "İnsan Kent" belgeseliyle ölümsüzleştirmek istediklerini söyledi.

ÇEKİMLER 1 YIL SÜRDÜ
Filmin galası, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü'nde yapıldı. Galaya İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek, akademisyenler, çekim ekibi, filmin kahramanları ve öğrenciler katıldı. 1 yıllık emekle çekilen filmde, ataları yüzlerce yıl önce İzmir'e gelen Musevilerden, Balkan göçmenlerine, Levantenlerden Anadolu'nun çeşitli coğrafyalarından göçle İzmir'e gelen 11 insanın gözünden, "İzmir" anlatıldı. İnsan Kent'te fotoğraf sanatçısından, bağlama ustasına, otelde yalnız bir hayat süren yaşlı bir kadından, 14 yaşındaki öğrenci bir kız çocuğuna, ressamdan balıkçıya kadar farklı mesleklerden insanlar yer aldı. Filmin müziklerini de Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim üyeleri yaptı. Film gösteriminin ardından, hayatlarına belgeselde yer verilen, Yusuf Tuvi, Babacan Kılıç, Nigar Balın, Sevim Pişirgen, Feridun Emre, Nafiye Tanhan, Stefano Negro, İklima Çelik, Kadir Uykur, Eli Filidis ve Yasemin Balcı'ya çiçeklerini Aziz Kocaoğlu ve protokol üyeleri verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 farklı insanın gözünden İzmir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN