Mavi bayrak sevinci

Etik Başkanı Mehmet İşler, Türkiye sahillerinde temizliği gösteren mavi bayraktaki artışın yarısını İzmir'in karşıladığını belirtti, "Bu noktada kente daha çok turist çekmemiz gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Ar-Ge Birimi çalışmalarıyla oluşturulan 'ETİK Exclusive Yönetim Raporları' 2. sayısı yayımlandı. ETİK tarafından önceki ay yayımlanan ve İzmir turizminin bir nevi karnesi niteliğindeki turizm raporunun ardından, ETİK Exclusive raporu da İzmir turizmi adına çarpıcı verileri gözler önüne seriyor. Rapora göre 2014 yılının geride kalan ilk 4 aylık döneminde İzmir'e gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 2.3 artarak, 182 bin 550'den 186 bin 777 kişiye yükseldi. Türkiye genelinde 2014 yılında Mavi Bayraklı plaj sayısı 397'ye çıkarken, artışın yarısı İzmir'den sağlandı. Türkiye turizm geliri ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.4 oranında artış gösterdi. İzmir'in ana pazarlarından Almanya'da yüzde 6.6'lık artışla 62 bin kişiye ulaşılırken, yüzde 20 artan Fransa pazarı 20 bini, yüzde 39 yükselen Hollanda pazarı da 15 bini geçti. İtalya pazarında ise yüzde 16 düşüş yaşandı. 4 aylık dönemde, Adnan Menderes Havalimanı'ndan giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısı ise yüzde 10.5 artarak 121 bin dolayına çıktı. Limana Almanya'dan gelenlerin sayısı da yüzde 7.1 yükselerek 55 bin kişiye çıktı. Avusturya, İsviçre, ABD, İtalya gibi pazarlar haricinde, havalimanından girişlerde genelde yükseliş gözlendi. Diğer yandan 4 aylık dönemde Alsancak Limanı'nda girişler de yüzde 16 dolayında düşerek 55 bin seyrinde gerçekleşti.

ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ
2014 yılında, Türkiye'deki mavi bayraklı plaj sayısı 14 adet arttı, 397'ye çıktı. Artışın yarısını İzmir oluşturdu. Raporla ilgili konuşan ETİK ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "İzmir'de, 2013 yılında 36 olan mavi bayraklı plaj sayısı, 2014 yılında 43'e yükseldi. Bu gelişme İzmir turizmi açısından son derece önem teşkil etmektedir. Ancak buna rağmen biz halen İzmir turizminin hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyoruz. Kente nüfusu kadar turist çekemediğimiz sürece İzmir turizminin iyi bir noktada olduğunu düşünmeyeceğiz" dedi. Mavi bayraklı plaj sayısında ilk sırayı 197 adet ile yine Antalya alırken, onu 89 adet ile Muğla, 43 adet ile İzmir ve 25 adet ile Aydın izledi. Raporda ayrıca TÜİK tarafından 2014 yılının ilk çeyreğine ait turizm gelir ve gider verileri de paylaşıldı. Buna göre 3 aylık dönemde; yabancı ziyaretçilerle yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan elde edilen toplam turizm geliri yüzde 3.4 artarak, 4 milyar 807 milyon dolara yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi bayrak sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN