Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödemiş'te erik fiyatları 2 TL civarında

Binlerce ağaç toplulaştırma çalışmaları nedeniyle kesilmesine rağmen fiyat dengesi istenilen düzeyde değil.

Giriş Tarihi: 8.5.2014 14:44
Küçük Menderes havzasında erik üretiminin önemli merkezi olan Ödemiş'e bağlı Kaymakçı beldesinde erik fiyatları 2 TL civarında seyrediyor. Büyükşehirlerde kilosu 5 liraya kadar alıcı bulan eriğin Kaymakçı'daki toptan fiyatlarının, 2.40 civarında seyrettiği öğrenildi.
Geçtiğimiz yıllarda ürünün istenilen düzeyde para etmemesi ve toplulaştırma çalışmaları nedeniyle başkasının mülkiyetine geçen binlerce erik ağacının kesilmesine rağmen fiyatın 2 TL'nin altına kadar indiğini belirten üreticiler, erik fiyatlarının birkaç tüccarın inisiyatifinde olduğunu söylediler.

İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük şehir hallerine erik gönderdiklerini belirten Kaymakçılı üreticiler, papaz eriğinde piyasanın 5 liradan açıldığını kaydederek, piyasanın kısa sürede 2 liranın altına kadar düştüğünü belirttiler. Papaz eriğinin ardından ovada çok sayıda İtalyan eriği ağacının bulunduğunu belirten üreticiler, fiyatlardaki belirsizliğin üreticinin moralini bozduğunu söylediler. Beldedeki erik üreticileri geçtiğimiz birkaç yılda bahçelerde bulunan binlerce ağacın kesilmek durumunda kaldığını belirterek, "Ağaçlar azalınca tüccar da azaldı. Alıcı bulamadığımız zamanlar oluyor' şeklinde konuştular.

Üreticinin toplulaştırma çalışmaları yüzünden bahçelerindeki erik ağaçlarını kesmek durumunda kaldığını belirten kimi üreticiler de 'Geçtiğimiz yıllarda 30'a yakın üretici erik bahçelerini bozarak tarlaya dönüştürdü. Üretici erikten kazanamadığı için bahçeleri bozup tarlaya dönüştürüyor" şeklinde konuştular.
Kaymakçı toptan erik pazarında 7 Mayıs Perşembe günü itibarı ile fiyatların 2.50 TL civarında seyrettiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödemiş'te erik fiyatları 2 TL civarında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN