Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni fuar alanı bir başka bahara

Gaziemir'deki dev kompleks, bir türlü taşınamayan yüksek gerilim hattı yüzünden Ağustos'a yetişmiyor. Hattın taşınmasının 6 ayı bulabileceği ve açılışın erteleneceği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Metro, Teleferik, Vapur derken bir kötü haber de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi öz kaynakları ile yapımını sürdürdüğü Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'ndan geldi. Yapımı devam eden Yeni Fuar Alanı'nın tam ortasından geçen yüksek gerilim hattı, bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle bugüne kadar bir türlü inşaat alanı dışına taşınamayınca Kocaoğlu'nun yeni fuar alanını Ağustos'ta açma hayali de suya düştü. Edinilen bilgiye göre gecikme proje aşamasında yapılan hatadan kaynaklandı. Yeni Fuar'ın projeleri hazırlanırken yüksek gerilim dikkate alınmadı. Dolayısıyla şartnameye hattın taşınması için bir madde konmadı. İnşaatın başlaması ile birlikte TEİAŞ 3. Bölge Grup Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi'ne uyarı yazısı yazarak, çalışmalar sırasında hatta yaklaşılmamasını, dikkatli çalışılmasını istedi. TEİAŞ yetkilileri söz konusu hatta 380 kilovoltluk elektrik enerjisi olduğunu, inşaat sırasında yaşanabilecek istenmeyen bir durum için uyardıklarını söyledi, şöyle dedi: "Büyükşehir Belediyesi bize burada fuar alanı yapacağını belirtince bizde kendilerini yüksek gerilim hattına yaklaşmamaları ve dikkatli çalışmaları konusunda uyardık. Yönetim kurulumuzdan hattın deplasesi ile ilgili karar çıktı. Belediye bu deplaseyi gerçekleştirecek ve maliyetin tamamını karşılayacak." Öte yandan hattın taşınmasının 6 ay sürebileceği sızan bilgiler arasında yer aldı. Bu arada iş güvenliği uzmanları da, can güvenliği açısından hattın geçtiği bölgede çalışma yapılmasının, büyük risk olduğunu dikkat çekti, hattın altındaki çalışmaların durdurulmasını istedi.

İHALE YAPILACAK
Bunun üzerine Büyükşehir, yüklenici firma aracılığı ile projede değişiklik yaptı. Hattın taşınması ile ilgili işlemlere de başlandı. Yeni proje TEİ- AŞ'a onaylatıldı. Ardından da hattın taşınacağı alan kamulaştırıldı. Tüm bu işlemlerin yapılması zaman aldığı için, bu süreçte imalatlar da yavaş ilerledi. Şimdi önce taşıma maliyeti belirlenecek, ardından ihaleye çıkılacak. Yeni Fuar alanı için şartnamede öngörülen süreni 14 Temmuz'da dolacağı, fakat imalatların o tarihe kadar yetişmeyeceği için yüklenici firmanın önümüzdeki süreçte Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak süre uzatımı talebinde bulunacağı sızan bilgiler arasında yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni fuar alanı bir ba��ka bahara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN