Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vefanın adı Japon bahçesi

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Megapol Tower İş Merkezi'nin mimarı Tatsuya Yamamoto'nun adı, Bayraklı'da 2 bin metrekarelik alanda yaşayacak. 'Yamamoto Japon Bahçesi'ne Japonya'ya özgü sakura, gynko biloba, bambu ve Japon kirazı gibi ağaçlar dikildi. Bahçenin açılışı için düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Japonya'nın Türkiye Konsolos Yardımcısı Yashifumi Sasatoni ile Tatsuya Yamamoto'nun eşi Gonca Telli Yamamoto, Türk Japon Dostluk Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cafer Tayyar Sadıklar ve Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

ÖNEMLİ KATKI
Açılışta konuşan Başkan Kocaoğlu, bu vefa örneğinin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirmek adına bir adım olduğunu vurguladı. Yamomoto'nun Türkiye'ye ve İzmir'e katkı koyan önemli bir mimar olduğunu, onun anısına hayata geçirilen bu projeden çok etkilendiğini vurgulayan Kocaoğlu, "Vefa örneği göstererek bu bahçeyi hayata geçiren Selim Gökdemir'e teşekkür ediyorum. Biz sadece gönül desteği verdik. Japon bahçesi İzmir'in kalkınmasında en önemli kaldıraçlardan biri olan bu bölgeye ayrı bir zenginlik katacaktır" dedi. Selim Gökdemir, ünlü mimar Yamamoto'nun adını parkla ölümsüzleştirmek istediklerini söyledi. Japon mimarın 'ikinci evim' dediği Türkiye'de birçok özgün mimari yapıya imza attığını kaydeden Gökdemir, şunları söyledi: "Onun asil bir ruhu; çizgisini kaybetmeyen mütevazi bir duruşu vardı. Kendisine olan sevgi ve saygımızı göstermek adına şehrimizin bu ilk Japon bahçesini sizlerin katılımıyla açacağız. Park, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun izniyle hayata geçti. Kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi.

TÜRKİYE 2. EVİ

1961 doğumlu olan Yamamoto, 1983 yılında Shibaura Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. Japonya, Fransa ve Türkiye'de 3 ayrı yüksek lisans yaparak yüksek mimar unvanını aldı. 1986'da Türkiye'ye yerleşti. 1987-1995 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalıştı. 49 yaşında İstanbul'da yaşama veda etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vefanın adı Japon bahçesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN