Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teminat yüksek geldi mülk sahibi vazgeçti

Atlas'ın sahibi, oteli restore etmek istedi, tadilat ruhsatı için Büyükşehir'e başvurdu. Belediye 50 bin lira istedi, mal sahibi vermedi

Giriş Tarihi: 12.5.2014
İzmir'in ilk banyolu ve kaloriferli oteli Atlas, yıllarca kentin en işlek yerinde çürük diş gibi durdu. Otel sahipleri, Çankaya'daki ünlü otelin restore edilip yeniden hizmete girmesi için kolları sıvadı. İzmir tam bu kötü görüntüden kurtuluyor derken, tadilat çalışmaları bu sefer de teminata takıldı. Uzun yıllar sahipleri tarafından işletilen ve bir zamanlar İstanbul'dan kamp yapmak için İzmir'e gelen ünlü futbol takımlarını misafir eden, kentin en önemli otelleri arasında yer alan Atlas, daha sonra bir bankaya kiraya verildi. Ancak, TMSF'nin bankaya el koyması üzerine otel boşaltıldı ve faaliyeti durdu. TMSF, banka ile mülk sahibi arasındaki kira sözleşmesini feshetmeyince yapı, yıllarca atıl durumda kaldı. Mülk sahibinin elini kolunu bağlayan kira sözleşmesi süresi geçtiğimiz yıllarda sona erdi. Ancak geçen süreçte bina yıprandı. Bir zamanların ünlü oteli günümüze kadar kentin en işlek yerinde Fevzipaşa, Şair Eşref ve Gaziosmanpaşa Bulvarları'nın kesiştiği noktada çürük diş gibi ortada kaldı. Geçtiğimiz yıl mülkiyeti İzmir'in köklü ailelerinden birine ait binanın tekrar restore edilmesi için çalışma başlatıldı. Eski Ukrayna Fahri Konsolosu İzmirli iş adamı Erdal Keresteci, otelini yeniden kent yaşamına kazandırmak için proje hazırlattı. Büyükşehir'e tadilat ruhsatı için başvurdu. Keresteci'nin başvurusu 8 ay sonra geçtiğimiz günlerde karara bağlandı. Büyükşehir Belediyesi, tadilat sırasında kaldırım ve yollarda oluşabilecek hasarın tazmini için tadilat yapılacak alanın büyüklüğünü de dikkate alarak, mülk sahiplerinden yaklaşık 50 bin lira teminat istedi. Teminat miktarını fazla bulan mülk sahipleri parayı yatırmadı, ruhsat da verilemedi.

TEMİNAT İSTENDİ
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kentin herhangi bir yerinde yapılacak kazı ve onarım çalışması için tadilat ruhsatı alınması gerektiğini söyledi, "Atlas Oteli için gerekli hesaplama yapıldı. Bu hesaplama sonucunda mülk sahibinden teminat istendi. Fakat mülk sahibi teminatı yatırmadı. Oysa, alınan bu paralar, tadilat bittikten sonra, eğer kaldırım ve yolda herhangi bir hasar yoksa, mülk sahiplerine geri veriliyor. Mülk sahipleri bu miktarı yüksek buldu ve parayı yatırmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teminat yüksek geldi mülk sahibi vazgeçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN