Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu acının tarifi yok

Soma faciasında kaybettiğimiz işçilerimiz doğum yerlerinde defnedilmeye başlandı. Ege Bölgesi'ndeki bütün yerleşimler dün de maddi manevi destek seferberliğini sürdürdü

Maden kurbanları doğum yerlerinde toprağa verilmeye başlanırken, en büyük acılardan biri Soma Belediyesi tarafından hazırlanan "Madenciler Mezarlığı"nda yaşandı. 122 şehit burada "Birlikte çalıştılar, birlikte uyuyacaklar" sloganıyla ebedi istirahatgahlarınauğurlandı. Gözyaşının sel olduğu mezarlığın etrafında Kızılay ve ülkenin dört bir yanından gelen yardım kuruluşları çadırlar kurdu, kederli ailelere destek olmaya başladı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla mezar bölgesinde de yaklaşık 20 ambulans hazır bekletildi. Sabah saatlerinde başlayan defin işlemlerinde yer altına birlikte çalışan madenciler yan yana gömülmeye başlandı. Soma Belediyesi de mezarlıkta Kur'an-ı Kerim okuttu.

KOCAOĞLU İKİ KÖYDE
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla birlikte, Soma'daki maden faciasında 13 şehit veren Kınık'ın Elmadere ve Büyükoba köylerini ziyaret etti. Resmi açıklamalara göre 282 işçinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden faciasının korları Kınık'ın Elmadere ve Büyükoba köylerine de ateş düşürdü. Faciada hayatını kaybeden maden işçilerinden Ergun Sidal ile Tuncay Sidal için Büyükoba köyünde cenaze töreni düzenlendi. Törene bazı İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları da katıldı. Şehit işçiler, gözyaşları ve dualar eşliğinde toprağa verildi. Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükoba köyünün ardından 11 ocağa ateşin düştüğü 100 haneli Elmadere köyünü ziyaret etti. Yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı dileyen Başkan Aziz Kocaoğlu, faciada yaşamını kaybeden Sami ve İlkay Yıldırım kardeşlerin evine gitti, baba Hasan Yıldırım'ın acısını paylaştı.

ELMADERELİ KURBANLAR

Elmadere köyünde yaşamını kaybeden işçilerin isimleri ise şöyle: Hüseyin Kılıç, Turgut Yılmaz, Doğan Yıldırım, Sezai Kılıç, Bilal An, Erol Uysal Hüseyin Kılıç, Ersan Çetin, Sami Yıldırım, İlkay Yıldırım, Ahmet Güven.

BORNOVA'DA YAS

Bornova Belediyesi çalışanları da acıları paylaştı. Çalışanlar sabah erken saatlerde, ölenlerin anısına saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Olayın ertesi günü Soma'ya giderek yaşanan acıya ortak olan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, çalışanlarla birlikte belediye binası önündeki anma törenine katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu acının tarifi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN