Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yol krizi aşıldı

Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları arasında Yeni Fuar Alanı'na ulaşımı sağlayacak trompet kavşak krizi çıkmıştı. Sorun, güzergah değişikliğine gidilmesiyle çözüldü

Giriş Tarihi: 16.5.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları Bölge Müdürlüğü arasında Gaziemir'de yapımı devam eden Yeni Fuar Alanı'na ulaşımı sağlayacak trompet kavşak krizi, belediyenin B planı ile aşıldı. Karayollarının Yeni Fuar Alanı'ndan gelen yolun çevre yoluna trompet kavşakla bağlanmasına izin vermemesi üzerine Büyükşehir Belediyesi, güzergah değişikliğine gitti. Yeni projeye göre alanın ulaşım bağlantısını sağlamak için çevre yolunun altından Aktepe Mahallesi'ne, oradan da Süleyman Ergin Caddesi aracılığı ile Akçay Caddesi'ne bağlantı yapılacak. Böylece Yeni Fuar Alanı bittiğinde ulaşım bu yoldan sağlanacak.

KARAYOLLARI İZİN VERMEDİ

Büyükşehir, Gaziemir'de yapımını sürdürdüğü Yeni Fuar Alanı'na ulaşımı sağlamak için imar planlarında da yer alan trompet kavşakla çevre yoluna bağlantı öngördü. Karayolları, söz konusu alanda kendi sorumluluğundaki yonca kavşağı gerekçe göstererek yapılması öngörülen trompet kavşağın yonca kavşağa çok yakın olduğunu öne sürdü. Dolayısı ile Büyükşehir'in yapmayı öngördüğü trompet kavşağın trafik standartlarına uygun olmadığını gerekçe gösteren Karayolları, trompet kavşak yapmasına izin vermedi. Büyükşehir trompet kavşağı proje üzerinde yaptığı tadilatla trafik standartlarına uygun hale getirmesine rağmen kriz çözülemedi. Kriz aşılamayınca Büyükşehir, alternatif yol projeleri üzerinde çalışmaya başladı. Yeni hazırlanan alternatif güzergaha göre fuar alanından çıkan araçlar çevre yolunun altında yer alan alt geçitten geçerek Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri arasından giden Akçay Caddesi'ne bağlanacak. İmar planlarında 20 metre genişliğinde olan yolun öngörülen genişliğe ulaşabilmesi için kamulaştırma çalışması yapılacak. Çalışmaları tamamlandıktan sonra Süleyman Ergin Caddesi bulvara dönüştürülecek. Yeni Fuar Alanı'nın ulaşım bağlantısı da böylece çözülmüş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yol krizi aşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN