Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yine kokmaya başladı

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Bir zamanlar foseptik çukuru haline gelen İç Körfez'deki eski günleri andıran koku, vatandaşlar arasında tedirginlik yarattı. Koku, özellikle hafta sonları dar gelirli vatandaşların piknik alanına dönüşen Bayraklı sahilindeki Turgut Özal Rekreasyon Alanı ve Meles'teki piknikçileri de rahatsız etmeye başladı. Akıllara da "Acaba Körfez eski günlerine geri mi dönecek?" soruları gelmeye başladı. Daha şimdiden tedirginlik yaşayan vatandaşlar, "Büyükşehir Belediyesi gerekli önlemleri bir an önce almalı. Bu koku giderilmeli" dedi. İzmir Körfezi'ne 2000 yılında büyük kanal projesinin devreye sokulması ile birlikte evsel atık girişi engellendi. Böylece evsel atıklar kolektörler aracılığı ile Narlıdere ve Çiğli'deki arıtma tesislerine yönlendirildi. Zaman içinde bir zamanlar İzmirlilerin yanından geçerken burunlarını tıkamak zorunda kaldığı Körfez, eski canlı ve mavi günlerine geri dönmeye başladı. İKİ

ÖNEMLİ DEREDE

Ancak, İzmirliler'in unutmaya başladığı eski kötü koku, geçtiğimiz günlerde havaların ısınmaya başlaması ile kendini ciddi şekilde hissettirmeye başladı. Özellikle kentin iki önemli deresi Meles ve Arap'ın denizle buluştuğu Bayraklı ve Salhane'nin yanı sıra Alaybey ile Bostanlı kıyılarında vatandaşlar kokudan ciddi şekilde rahatsızlık duymaya başladı. Özellikle hafta sonları kendilerini piknik yapmak için Bayraklı Sahili'ne atanlar da karşılaştıkları manzara karşısında büyük rahatsızlık duymaya başladı.

BÜYÜKŞEHİR AÇIKLAMASI

Büyükşehir Belediyesi şirketi İZSU'nun yetkilileri ise, dere temizliğine ilişkin çalışmaların aralıksız olarak sürdüğünü söyledi. Körfeze akan iki ana dere olduğunu belirten yetkililer, Meles ve Arap derelerinde temizlik çalışmalarının periyodik olarak devam ettiğini söyledi. Havaların ısınması ve yağışların durması ile birlikte dere yataklarındaki suyun durağanlaştığını belirten yetkililer şunları söyledi; "Meles ve Arap derelerinde Mayıs başından beri düzenli temizlik yapılıyor. Aradan geçen 15 günlük süreçte yaklaşık 10 bin tona yakın atık madde çıkarıldı. Yeni alınan Anfibik ekskavatör sayesinde bugüne kadar hiç temizlik yapılamayan demiryolu hattının altıyla liman yakınlarındaki viyadük altlarına girdik. Böylece buralarda biriken ve sıcaklığının artması ile birlikte kokuya neden olan atıklar çıkarılıyor. Kokuşmuş çökeltiler alınırken tabii ki bir hareketlenme oluyor. Rüzgara bağlı olarak koku yayılabiliyor. Bunun dışında Körfez'de ciddi bir koku problemimiz yok. Çalışmalar aralıksız sürüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine kokmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN