Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafikte kırmızı kartlık olduk

İzmirli renk körü gibi: Kırmızıda geçme oranı yüzde 31'i buluyor. En az ışık ihlali yapılan Uşak'ta bile, her bin kişiden 64'ü kırmızıda geçiyor. Kent içi hızda İzmir yine rakipsiz

Giriş Tarihi: 18.5.2014
İzmir'de son 16 ayda trafik kazalarında 400 kişi hayatını kaybetti. Özellikle gençlerin ölüm nedenleri arasında trafik kazaları başı çekerken, kırmızı ışık ihlali ve aşırı hız trafik kazalarının en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Alver'in yaptığı araştırmada kırmızı ışık ihlalinde İzmir sınıfta kaldı. Yrd. Doç. Dr. Alver; İzmir, Manisa, Aydın ve Uşak'ta 18-29 yaş aralığındaki toplam 2 bin 57 sürücü ile yüz yüze görüştü. Araştırmaya, İzmir'den 823, Manisa'dan 409, Aydın'dan 417, Uşak'tan 408 genç sürücü katıldı. Anket niteliğindeki çalışmada, kırmızı ışık ihlali ile ilgili sorulan "Gündüz saatlerinde kırmızı ışıkta geçer misiniz?" sorusuna 823 İzmirli sürücüden yüzde 31'i (255 kişi), "Evet" yanıtı verdi. Uşaklı 408 sürücüden evet yanıtı verenlerin oranı 6.4 gibi göreceli olarak düşük çıktı. Bu oranla, 4 Ege ilinde, gündüz saatlerinde trafik ışıklarına en çok uyanların Uşaklılar olduğu belirlendi. Gündüz ışık ihlali yapan ikinci kent 114 sürücüyle Manisa olurken, üçüncü sırayı da 76 sürücü ile Aydın aldı. "Gece saatlerinde kırmızı ışıkta geçer misiniz?" sorusuna ankete katılan 823 İzmirliden yüzde 45'i olan 377 sürücü "Evet" dedi. Gece ışık ihlalinde de İzmirli sürücüler birinci sırayı kimseye kaptırmadı. Aynı soruya 409 Manisalı sürücünün yüzde 42.1'i olan 172'si "Evet" yanıtını verdi. Manisa İzmir'in ardından ikinci sırada yer alırken, Aydın 26.6 ile üçüncü, Uşak 13.5 ile sonuncu oldu.

YÜZDE 77'Sİ KURALSIZ

Kırmızı ışık ihlalinde olduğu gibi yine ankete katılan toplam 2 bin 57 sürücüye şehir içinde, şehirlerarası tek şerit yollarda, şehirlerarası bölünmüş yollarda ve otoyolda hız sınırını aşıp aşmadıkları soruldu. Ankete katılan 823 İzmirli sürücüden yüzde 80.2'si olan 660'ı şehir içi yollarda hız sınırını aştıklarını söylediler. Şehir içi yollarda hız sınırını aşmada İzmir'i yüzde 77.2'i ile Aydın, 60.2 ile Manisa, 25.5 ile Uşak takip etti. Şehir dışı tek şerit yollarda hız sınırını aşmada yüzde 42.8 ile Manisa birinci kent oldu. Manisa'yı sırasıyla 41.2 ile İzmir, 38.5 ile Uşak, 36.7 ile Aydın takip etti.

UŞAK SÜRPRİZ YAPTI
Şehirlerarası bölünmüş yollarda hız sınırını aşmada 40.7 ile Uşaklı sürücüler sürpriz şekilde birinci çıktı. Uşak'ı 38.6 ile Aydın, 35.9 ile Manisa, 33.7 ile İzmir takip etti. Otoyollarda hız sınırını en fazla aşan sürücüler ise yüzde 64 ile Uşak'tan çıktı. Uşak'ı yüzde 62.4 ile Aydın, 58.9 ile Manisa, 51.4 ile İzmir takip etti. Bu verilerin sürücülerin beyanlarına göre elde ettiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yalçın Alver, değerlendirmelerini şöyle yaptı: "İzmir'de şehir içinde hız ihlalinin fazla olmasını, biraz da yolların daha müsait ve geniş olmasına bağlıyorum. Mesela Altınyol 3 gidiş, 3 gelişli. Uşak'ta ve Aydın'da böyle yollar görmeniz mümkün değil. Bunun dışında gençlerin kırmızı ışık ihlaline daha meyilli olduğunu görüyoruz. Ayrıca küçük illerde şehrin bir ucundan diğer ucuna yolculuk 10 dakika sürerken, İzmir'de trafik sıkışıklığı nedeniyle sürücüler zaman kazanmak için daha fazla kırmızı ışık ihlali yapabiliyorlar. Bu da beraberinde trafik kazalarını doğuruyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikte kırmızı kartlık olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN