Arıtma tesisi yapıldı kirlilik daha da arttı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar sahillerindeki evsel atıkları arıtacak tesis açtı. Ancak yerleşimlerde oturanlar, tesis açıldıktan sonra kirliliğin daha da artmasından yakındı, "Yetkililer bir an önce önlem alsın" dedi

Giriş Tarihi: 21.5.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar'ın Doğanbey, Ürkmez ve Payamlı mahallelerindeki evsel atıkları arıtacak ileri biyolojik atık su arıtma tesisini geçtiğimiz yıl törenle açtı. 125 bin kişi kapasitedeki 15 milyon liralık tesis açılmasına rağmen Karakoç Çayı üzerinde biriken pislik bölge halkını çileden çıkardı. Yaşanan bu duruma isyan eden vatandaşlar, "Arıtma tesisi açıldıktan sonra değişen bir şey yok. Gördüğünüz gibi derenin üzerinde biriken pislik denize akıyor. Denizin dibi görünmüyor. Arıtma tesisi çalışmıyor mu? Tam sezon öncesi kirliliğin yaşanması turizme balta vurur" diye konuştu.

10 AY ÖNCE AÇILDI

Tesis geçtiğimiz 27 Temmuz'da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle açıldı. Aradan geçen 10 aya rağmen Seferihisar'daki Karakoç Çayı'ndan denize hala pis suların akması vatandaşı çileden çıkardı. Tatil sezonu öncesi yaşanan bu üzücü olay nedeniyle Cumhuriyet Mahallesi sakinleri denizin daha fazla kirlenmemesi için önlem alınmasını istedi. Dere kenarında yaşayan Meltem Tur Sitesi sakinleri çaydaki kirlilik nedeniyle son günlerde sivrisinek sayısında da artış olduğunu dile getirdi, yetkilileri göreve çağırdı.

TAŞINDIĞIMA PİŞMANIM
Meltem Tur Sitesi'nde yaşayan emekli bankacı evli iki çocuk babası 60 yaşındaki Nizam Ünal, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "7 ay önce Ayvalık'taki yazlığımı satıp Ürkmez'e yerleştim. Ayvalık'ta deniz cam gibiydi. Dibi rahatlıkla görünüyordu. Burada gözlükle denize daldığımda dibini göremiyorum. Dibi çok kirli. Aradaki fark nedeniyle denizin kirli olduğunu anlayabiliyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne şikayette bulunmak için telefon açtım. Fakat telefona kim çıktıysa başka birine aktardı. Bir türlü yetkili kişiye bağlanamadım. Yetkiliye ulaşamayınca telefonu kapatmak zorunda kaldım." Evli bir çocuk babası Muzaffer Üregan (56), 3 yıldır Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşadığını söyledi, arıtma tesis açılmadan önce deredeki kirliliğin bu boyutlarda olmadığını söyledi, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Belki de akıntı fazla olduğu için, yağmur suları dereyi temizliyordu. Eskiden dere yatağında kaplumbağa görmek bile mümkündü. Şu an pislikten başka bir şey görünmüyor. Bu dere, denizi de kirletiyor. Derenin denize döküldüğü yere gidince berrak ve temiz bir su göremiyorsunuz. Denizi kaybetmekten korkuyoruz." Özellikle son birkaç aydır dere yatağında aşırı derecede kirlenme olduğunu belirten emekli 2 çocuk annesi Şenay Kafadaroğlu da (52), "3 senedir bu mahallede yaşıyorum. Daha önceki senelerde şu anki kadar bir kirlilik olmuyordu. Geçtiğimiz yaz aylarında denize girdiğimizde üzerimize pislik yapışmaya başladı. Arıtma tesisi yapılmasına rağmen denize pis su akmaya devam ediyor. Bu sene deniz daha çok kirlenecek diye korkuyoruz. Sinekler arttı. Daha önce rahat rahat bahçede oturabiliyorduk artık sinekler nedeniyle oturamıyoruz" dedi.

SİVRİSİNEKTEN RAHAT YOK
Çaydan denize akan kanalizasyon suları nedeniyle bu yıl denizin çok kirli olacağını söyleyen emekli iç mimar Funda Ünal, "Sivrisinekler nedeniyle artık evimizin bahçesinde oturamaz hale geldik. Yakında buradan denize de giremeyeceğiz. Yapılan arıtma tesisi bir işe yaramıyor. Eğer suyu arıtsaydı, burada bu kadar pislik olmazdı" diye konuştu.

'ŞOFÖRLER ÜŞENİYOR' İDDİASI
15 yıldır Ürkmez'de yaşadığını söyleyen 78 yaşındaki emekli PTT Müdürü Sadık Topaloğlu, "Kirliliğin asıl sebebi arıtma tesisi yapıldıktan sonra derenin yatağının bir bölümünü beton olarak düzenlemeleri. Beton olan bölümde su pisliği de alıp geliyor. Ayrıca vidanjörler, uzak mesafedeki arıtma tesisine gitmeye üşendikleri için, atıkları tesisin yakınındaki hunilere bırakıyorlar. Bu da kirlenmeye neden oluyor. Haftanın iki günü dere çok kötü kokuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıtma tesisi yapıldı kirlilik daha da arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN