Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kalıcı çözüm değil'

Karabağlar Belediyesi, vergi ve sigorta borcu nedeniyle işçilerin ücretlerini ödeyemedi, personel de iş bırakma eylemi yaptı. Başkan Selvitopu da, belediyeye ait 11 aracı satışa çıkardı. Bu tarz önlemlerin kalıcı olmayacağını belirten Kalyoncu ise, "Çözüm için Karbel'in daha rasyonel çalışması gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Karabağlar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 970 işçi, Mart ve Nisan aylarına ait maaş, birikmiş alacaklar ve bazı sosyal yardımların ödenmediği gerekçesiyle 2.5 gündür iş bırakma eylemi yaptı. 970 işçinin Mart ayı alacağı 2 milyon 158 bin liranın bugün sabah saatlerinden itibaren ödeneceğinin söylenmesi üzerine belediye işçileri konteynerlerden sokaklara taşan ve kokmaya başlayan çöpleri topladı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun işçi maaşlarını ödeyemeyince krizi çözmek için aralarında lüks makam aracının da bulunduğu 11 otomobili haziran ayında ihaleyle satacağı ve satıştan yaklaşık 1 milyon lira gelir elde edileceği öğrenildi. İçeride kalan Nisan ayı maaşının da Mayıs ayı sonunda ödeneceği bildirildi. Aynı sıkıntının bir daha yaşanmaması için olağanüstü meclis toplantısında KARBEL için sermaye artışı yapılacağı bildirildi. Karabağlar Belediyesi'nin yüklü miktarda vergi ve sigorta borcunun bulunduğu ve sıkıntının bu nedenle yaşandığı öğrenildi. Yaşanan mali sıkıntı hakkında konuşan Başkan Selvitopu, "Araç satışlarından sonra mali sıkıntı konusunda nefes alacağız. Personel olarak fazlamız yok. Personelin alacaklarından kaynaklanan bir sıkıntımız var" dedi.

PARA TRANSFERİ YAPILACAK

Yaşanan sorunla ilgili olarak bir açıklama yapan Karabağlar Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Nazmi Kalyoncu, meclis toplantısı öncesinde çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Meclis toplantısının gündemi ile ilgili olarak Kalyoncu, "Toplantıda Karbel A.Ş.'nin 1/5 hissesinin belediyece satın alınmasının gündeme gelmesi bekleniyor. Bildiğinzi gibi Karbel A.Ş., ayrı bir tüzel kişilik. Sermaye arttırarak para transferinden ziyade, bu işlemle Karbel A.Ş., daha önce 40 milyon liranın üzerinde satın alınmış olan belediyenin yeni hizmet binası olarak belirtilen binayı, belediyeye satmış olacak. Bu şekilde Karbel A.Ş.'ye para transferi yapılmış olacak. Sermaye artırımı noktasında da, gerektiğinde kullanmak üzere Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği'nin 3. Maddesi gereğince Bütçede Fonksiyonel Sınıflandırma ile ilgili "08 Borç Verme" kodunun açılması sağlanacak" dedi. Ancak bunların, çözüm olmadığını vurgulayan Kalyoncu, şöyle devam etti; "Daha öncede söylediğim gibi taşıma suyla değirmen dönmez. Araç satışı, sermaye arttırımı veya hisse satışı ile sorun tamamen çözülemez. Bunlar kalıcı bir çözüm değil. Bundan sonra satacak hissemizde yok. Neyi satacağız? Kalıcı bir çözüm için iyi bir yönetim şeması ve Karbel'in daha rasyonel çalışması gerekiyor. Belediyeye ait olan şirketler her zaman için eksi bakiye verebilirler. Ancak bu hiçbir zaman işçinin maaşını ödeyemez noktaya gelinmesini önlemeli. Bundan sonra belediye dışarıdan hizmet alımı olarak gerçekleştirdiği bazı işleri, Karbel A.Ş.'ye yönlendirerek, şirketi verimli hale getirebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kalıcı çözüm değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN