Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş zarar görüyor

İzmir'de CHP'li belediyelerin, kadrolarını şişirmesi sorunları beraberinde getirdi. Dün manşet olan haberimiz sonrası AK Parti cephesi, "Etik dışı bu uygulamanın sıkıntısını vatandaş yaşıyor" dedi

Giriş Tarihi: 25.5.2014
İzmir'in CHP'li 8 ilçesinin eski belediye başkanı, seçim öncesi giderayak yaklaşık bin personeli işe aldı. Şişen kadrolar yüzünden ödenemeyen maaşların faturası geçtiğimiz günlerde önce Çiğli sonra da Karabağlar'da yaşanan işçi krizinde olduğu gibi faturası vatandaşa çıktı. Yaşanan bu durum, "CHP'ye arpalık vatandaşa gol" başlığıyla Egeli Sabah'ta dün manşet oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ve AK Parti İzmir Milletvekilleri Egeli Sabah'ın manşetini yorumladı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

CHP'li ilçe belediyelerin seçimi kazanmak adına olabildiğince eleman aldığını vurgulayan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Seçimlerden önce de eleman almışlar. Bu yüzden maaşlar için kasada para olmadığı ortaya çıktı. Hizmetlere, yatırıma para kalmadı. Birçok CHP'li belediye, görevi devrettiği belediye başkanına borçlarla devretti. Bu konudaki yakınmalar, şikayetler gündemi meşgul etti. Maaş dönemleri geldiğinde Karabağlar'da olduğu gibi işçiler işi bıraktı. Ancak geçici çözümlerle işe başlandı. Makam araçlarını satışa çıkarıyorlar. Satılsa ne olur? Satılmazsa ne olur? Bunların hepsi geçici çözüm. Makam araçlarının parası işçilerin bir aylık maaşını bile karşılamaz. Bundan sonra ne olacak?" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 13 şirketinden 12'sinin yıllardır zarar ettiğini söyleyen Doğan, "İZELMAN ve İZULAŞ'ın sermayeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 23 şirketinin toplam sermayesinden yüzde 21 daha fazla. Büyükşehir'in Metro hariç 12 şirketi zarar ediyor. Belediyelere önerimiz şu. Kendi öz kaynaklarına dönmesi. Takip edilemeyen çevre, temizlik ve emlak vergilerinin bir an önce tahsil edilmesi. Seçim kaygısıyla tahsilata gidilmeyen alacaklıların tahsil edilmesi için vatandaşa kolaylık sağlanması, taksitler halinde vatandaşa kolaylık sağlanarak tahsil edilmesi. Büyükşehir'in ana arterlerdeki ilan ve reklam vergilerinin tahakkuk ve tahsil edilmesi. Belediyenin öz kaynaklarıyla ayakta durmaya çalışması sağlanmalı. Bundan böyle belediye ve seçim ve oy kaygısıyla belediye kadrolarını eğer ihtiyaç varsa eleman alınması. Öncelikle birçok belediyede olduğuna inandığımız bankamatik memurlarının yerine gerçekten çalışan elemanların alınmasını istiyoruz. Bankamatik memurlarının yararlı olabilecekleri alanlara fiilen çalışmaya yönlendirilmelidirler. Belediyeler her kalemde her birimde tasarruf yapmalılar. Hizmet dışında tasarrufa yönelmelidirler" dedi.

"İDEOLOJİK SİYASET"
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül ise, bu durumun CHP'li belediyelerin ne kadar ucuz siyaset yaptığının örneği olduğunu belirtti, "Bunlar halkın sorunlarını çözmek, belediyenin yapması gerekenleri yapmasıyla ilgili bir düşünceleri projeleri yok. Bunların tek projeleri var o da ideoloji üzerine siyaset yapmak. İnsanlara boş vaatler vererek onları işe alacağına dair hemen hemen tüm ilçe belediyelerinde son 15-20 günde bunu yapmışlar. Seçimi kazandıktan sonra da ya çıkarıyorlar, kaybederlerse de insanları boş umutlarla baş başa bırakıyorlar. Söyleyenecek şey şu. Vatandaşlar inşallah her dönem aldatılmaları yanlışları görüyordur. Bunlara vatandaşa halka anlatacak yapacak o kadar iş var ki bu belediyelerde maalesef toplanan gelirleri işçi maaşlarına yetmiyor. İnsanları kandırıyorlar. Yaptıkları siyasi etik değil. Yaptıkları siyasetin hiçbir yerine sığmayan siyaset dışı etik dışı çalışma yöntemi. Bu fazla sürdürülebilir değil. İnsanlar bunlara tepkilerini koyarak göstereceklerdir. En iyi cevabı sandıkta vereceklerdir. Yapacak çok fazla bir şey de yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş zarar görüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN