Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alsancak'ta Hindistan'ı aratmayan görüntüler

İzmir'in Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde her akşam saat 21.00'den sonra bambaşka bir hayat başlıyor. Seyyar satıcılardan yürünmeyecek halde olan caddeye tepki gösteren vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırıyor

Giriş Tarihi: 26.5.2014
İzmir'in gözde semtlerinden Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi akşam saat 21.00'den sonra mağazalar ve dükkanlar kapanınca bambaşka bir hal alıyor. Yol boyunca tezgâh açan seyyar satıcılar ve kebapçılar nedeniyle görüntü kirliliği yaşanırken, caddede yürümek neredeyse imkansız hale geliyor. Yol boyunca yükselen dumanlar Kıbrıs Şehitleri'ni adeta bir kebapçı dükkanına dönüştürürken, vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerini göreve çağırdı. Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda olduğu gibi kentin en işlek simge caddelerinden biri olan yaya trafiğine kapalı Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde hemen hemen her gün akşam saat 21.00'den sonra İzmir'e hiç yakışmayan manzaralar ortaya çıkıyor. Akşam saatlerinde dükkanların kapanmasının ardından onlarca seyyar satıcı yerlere serdikleri bez parçalarını üzerine tezgah açmaya başlıyor. Yol üzerine gelişigüzel açılan tezgahlarda parfüm, saat, oyunca, bijuteri ve makyaj malzemeleri, kitap, kemer, cüzdan, çanta, biblo ve poster görmek mümkün. Bunların yanı sıra kokoreç, kebap, midye, poğaça, boyoz, pilav ve erik satıcılarıyla cadde adeta açık bir restorana dönüşüyor.

AFRİKALI SAATÇİLER

Seyyar satıcılar nedeniyle yolda yürümek imkansız hale gelirken, çirkin görüntüler ortaya çıkıyor. Saat satan Afrikalı gençlerin sayısında da artış yaşanırken, yabancı uyruklu oyuncak satıcıları da görülmeye başladı. Hindistan sokaklarını aratmayan görüntülerin yaşandığı Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde satıcılar yetkililerden hiçbir müdahale görmezken, hijyenik olmayan koşullarda üretilen yiyecekler halkın sağlığını da tehdit ediyor. Zaman zaman mangallarda pişirilen etler nedeniyle duman altında kalan sokaktaki satıcılara ucuz olması nedeniyle vatandaşlar da ilgi gösteriyor.

VATANDAŞ TEPKİLİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerini göreve çağıran Alsancak semti sakinleri, "Akşam saat 21.00'den sonra yolda yürümek mümkün değil. Evimizin yakınan onlarca işporta tezgahı açılıyor. Bundan rahatsız oluyoruz. Evimize girip çıkarken rahat edemiyoruz. Kebap kokusu ve mangal dumanından sokaklarda yürümekte zorlanıyoruz. Bu görüntüler Türkiye'nin en büyük üçüncü şehrine yakışmıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri zaman zaman burada uygulama yapıyor ama yeterli olmuyor. Geceleri burada nöbetçi zabıta ekipleri bulunmalı ve etkin olmalı. Bu sorun ancak bu şekilde halledilir" diye konuştu. İzmir'in vitrin mekanlarından Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde her yeri yağ ve kebap kokusunun kapladığını belirten vatandaşlar, "İzmir Büyükşehir Belediyesi seyyar satıcılar ile ilgili çak daha etkin olmalı. Zabıtalar uyuyor mu? Neredeler" diye tepkilerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alsancak'ta Hindistan'ı aratmayan görüntüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN